13. února 2023 08:41

První letadlo překonalo rychlost zvuku díky střele z pušky. Podívejte se na jeho let

Zatímco dnes je překonávání hranice rychlosti zvuku pro letecké inženýry zcela normální záležitostí, v roce 1947 bylo pro lidstvo stále jen snem. Vše ale změnil experimentální letoun Bell X-1, který se designem inspiroval u smrtonosných projektilů střelných zbraní.

Pokud jste viděli filmový megahit Top Gun: Maverick, zajisté vás zaujala stíhačka Darkstar, kterou hrdina v podání Toma Cruise pilotuje tak, aby dosáhl rychlosti deseti machů, a překročil tak hranici rychlosti zhruba 12 000 km/h. Zmíněný letoun ve skutečnosti neexistuje, nicméně vychází z bezpilotního letounu Lockheed Martin SR-72, jenž má mít v budoucnu maximální rychlost Mach 6 (cca 7 408 km/h) a který dokazuje, že za posledních více než 70 let se lidstvo nezadržitelně zlepšuje ve schopnosti přesahovat vícenásobně ještě ve 40. letech nepředstavitelnou rychlost zvuku.

Inspirace projektilem

Pokud přetočíme pomyslné hodiny zpět do roku 1947, dostaneme se do období, kdy byla představa něčeho jako SR-72 skutečně jen vlhkým snem leteckých inženýrů. Nesmíme totiž zapomínat, že tehdy ještě letadlům ve velkém vládly vrtulové pohony, které však byly pro extrémní tlak při velké rychlosti nevhodné. Američtí konstruktéři se však výzvy nezalekli a nechali se inspirovat vzhledem jednoho z nejobyčejnějších předmětů, který dokáže hranici zvuku prorážet – projektilu střelné zbraně.

Jeho hladké linie směřující k průrazné špičce se ukázaly jako ideální vzor pro aerodynamický experimentální letoun Bell X-1, který zahodil představu o vrtulovém pohonu a vsadil vše na čtveřici raketových motorů, které měly model nasměrovat k překonání Mach 1, tedy hranici rychlosti zvuku okolo 1 223 km/h.

20 vteřin snů

Zároveň se musel najít i dostatečně zkušený pilot (někdo by řekl blázen), který by byl ochotný nechat se vypustit do vzduchu a odpálit se vstříc dálavám v rychlosti, která vyvolá nesmírný tlak nejen na konstrukci, která by se mohla rozlomit, ale samozřejmě i na pilota. Nakonec ho však Američané skutečně našli v Charlesovi Yeagerovi.

Ten se nechal 14. října 1947 vytáhnout do devítikilometrové výšky bombardérem B-29 a poté postupně zapínal každý ze čtyř motorů, které Bell X-1 postupně přibližovaly k vysněné hranici prolomení zvukové bariéry. Povedlo se to na 20 vteřin, během nichž byl Yeager nejrychlejším člověkem planety a zároveň popostrčil lidstvo k další z revolucí v letecké dopravě.

Zdroj: Smithsonian Institution

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom