Supermoderní stíhačka z Top Gunu 2 zmátla čínský satelit. Následně poničila filmové kulisy
Nejnovější český trailer filmu Top Gun: Maverick
Dlouho odkládaný filmový hit Top Gun: Maverick staví na vysoké míře realismu. Jak dokazují informace z natáčení, někdy byla věrohodnost až na obtíž...
Jak už to tak u filmů perfekcionisty Toma Cruise bývá, autenticitě byla i u pokračování Top Gunu věnována maximální péče. Snímek s názvem Top Gun: Maverick navazuje na slavný propagandistický akčňák z roku 1986, a jelikož se od té doby filmařská i letecká technika výrazně posunula, neváhal tým kolem Cruise vynaložit velké úsilí, aby byl divácký zážitek co nejintenzivnější. Čínské úřady však tyto snahy příliš neocenily.
Tom Cruise opět jako Maverick Zdroj: Paramount Pictures
Top Gun proti Číně
V úvodní pasáži filmu totiž Cruisův hrdina pilotuje nadzvukovou stíhačku Darkstar, s níž se snaží dosáhnout rychlosti deseti machů – tedy desetinásobku rychlosti zvuku (zhruba 12 000 km/h). Ve filmu létající stíhačka ve skutečnosti neexistuje, designově však vychází z bezpilotního průzkumného letounu Lockheed Martin SR-72. Na obou strojích, tedy skutečném SR-72 i pro film vytvořeném prototypu Darkstaru, se přitom podíleli odborníci ze společnosti Skunk Works a i díky tomu vypadá Darkstar velmi realisticky; a možná až příliš.
Producent filmu Jerry Bruckheimer totiž vysvětlil, co se při natáčení stalo: „Námořnictvo nám řeklo, že se jeden z čínských satelitů náhle otočil a změnil svou trasu, aby naše letadlo vyfotografoval. Mysleli si, že je skutečné. Až takhle reálně vypadá.“
Realismus a autenticita
Taková míra realismu zní možná zbytečně, podle režiséra filmu Josepha Kosinskiho však šlo o to, aby Darkstar vypadala vedle skutečných strojů F-18 či P-51 co nejuvěřitelněji. To se nakonec podařilo lépe, než sami tvůrci plánovali – tlaková vlna po vzlétnutí Darkstaru totiž nečekaně poničila filmové kulisy, a tak si Kosinski musel vystačit s jediným záběrem tohoto dechberoucího momentu. Tady se můžete podívat na působivý výsledek:
3800 mph Darkstar
— SAL🌐🇺🇸🇺🇳🇮🇱🇬🇧🇨🇦🇩🇪🇮🇹🇦🇺🇫🇷🇪🇺🇺🇦 (@WeThePeopleSOS) March 28, 2022
May 27th, 2022#maverick pic.twitter.com/wP4tpp469W
Právě na podobných detailech ostatně stojí celý film. Sám Cruise dal dohromady výcvikový tábor, v němž s dalšími herci strávil tři měsíce fyzickou přípravou na natáčení. Jeho součástí samozřejmě byl i nácvik létání, aby se herci lépe orientovali ve stísněném prostoru kokpitu. Výsledkem bylo i 800 natočených hodin materiálu, což přesahuje množství záběrů pro celou trilogii Pán prstenů...