Stíhací legendu F-14 Tomcat proslavil Top Gun. První ostrý střet trval jen 45 vteřin
Když 21. prosince 1970 poprvé vzlétl Grumman F-14 Tomcat, začala se psát nová kapitola letectví.
Americký víceúčelový bojový letoun s měnitelnou geometrií křídel změnil manévrovací schopnosti bojových stíhaček, což v praxi znamenalo přepsání leteckých manuálů. Tím, že se rozšířily možnosti manévrování, se totiž zároveň změnila taktika leteckých útoků na vzdušného nepřítele.
Obrana proti MIGům
Američané v Koreji i Vietnamu zjistili, že nejsou naprostými vládci nebes. Sovětské MIGy vzlétaly proti letounům F-4 Phantom a letecké souboje byly extrémně vyrovnané. Vojenští plánovači tedy došli k rozhodnutí, že je nutné vyvinout nový typ letounu, který zajistí vzdušnou nadvládu a stane se součástí eskader letadlových lodí.
F-14 - let ve formaci Zdroj: iStock
Měnitelná geometrie křídel
Měnitelná geometrie křídel patří k hlavním trumfům Tomcatů, přičemž samotný nápad a technologie není úplnou novinkou. První letoun s částečně měnitelnou geometrií křídel spatřil světlo světa v roce 1931. Jednalo se o experimentální samokřídlo Westland-Hill Pterodactyl IV. Dokonce i Hitler připravoval Messerschmitt 1101, který ale vývojově nestihl dokončit.
Slavné F-14 mohou měnit geometrii křídel v rozmezí 20–68 stupňů. Navíc jejich konstruktéři mysleli i na nedostatek místa na letadlových lodích. Proto je možné je ručně sklopit pod úhlem 75 stupňů. Vychytávkou, která to umožňuje, je jejich posazení nad vodorovnými ocasními plochami. Jedná se o letoun s dvěma oddělenými kokpity pro dva piloty, kdy zadní muž má na starosti střelbu a ochranu letadla, přední se stará o pilotáž.
F-14 v akci
První ostré nasazení bylo v podstatě nechtěné a nešlo o válečný konflikt. V zálivu Velká Syrta, který Libye považuje za svůj, byť to odporuje mezinárodnímu právu, probíhalo v sprnu 1981 americké vojenské cvičení, jehož se účastnila USS Nimitz s Tomcaty na palubě. Během hlídkového letu podél pobřeží vzlétly i dva libyjské letouny Suchoj SU-22, což byly stroje sovětské výroby s vývozem na Blízký východ a do východní Evropy, dokonce sloužily i v československém a posléze českém letectvu.
Během cvičení se Američané a Libyjci mnohokrát setkali, nicméně k napadení nedošlo, jen musely být střelby v rámci cvičení v souladu s pravidly přerušeny. Tentokrát to ale bylo jinak. Dnes lze těžko říct, zda Libyjec vystřelil rakety po dobrém uvážení, nebo zazmatkoval, neboť pozice pro střelbu byla velmi nevhodná. Faktem však je, že proti letícímu Tomcatu odpálil raketu AA-2, což je de facto kopie americké střely AIM-9B Sidewinder.
Ty byly Američany používány například ve Vietnamu a protistrana je dobře znala. Obě F-14 zareagovaly přesně podle pravidel vzdušného souboje a ukázkovým manévrem oba libyjské stroje sestřelily. Celý incident trval pouhých 45 vteřin. Libyjci se sice odvolávali k OSN, jenže marně. Střet byl nevyprovokovaný a v mezinárodních vodách v průběhu řádně ohlášeného cvičení.
Války a nasazení
Svůj díl práce odvedly letouny i během války proti Saddámu Husajnovi, v Kosovu i Afghánistánu, kde plnily celou řadu operačních úkolů. Od hlídkových letů po útočné mise. Američané dodali Tomcaty i íránskému letectvu, kterému ale chyběli dobře vyškolení piloti. Přesto si připsali sestřely nepřátelských letounů. Většinou šlo o MIGy, letouny Dassault Mirage F1EQ a jeden vrtulník S.A.321H. Nicméně o několik strojů armáda také přišla. Filmoví fanoušci si pak stroj F-14 Tomcat zajisté pamatují z filmu Top Gun s Tomem Cruisem. I díky němu se z těchto stíhaček staly legendy americké armády.