Letadla z filmu Top Gun sestřelila na Blízkém východě desítky ruských strojů - jenže létala v barvách Íránu
Málo známou kapitolou nasazení amerických stíhaček F-14 je jejich služba v íránském letectvu. To za války s Irákem sestřelilo 160 Rusy dodaných iráckých migů a suchojů.
Válka v Zálivu, kosovský konflikt, boje v Afghánistánu, likvidace jednotek Saddáma Husajna – a především americký film Top Gun s Tomem Cruisem v hlavní roli. To jsou všechno úspěšná vystoupení legendárního amerického dvoumístného letounu Grumman F-14 Tomcat.
Od roku 1974, kdy byl Grumman F-14 Tomcat uveden do provozu, nastavil novou laťku. Proč? U stroje za 38 milionů dolarů měly dva dvouproudové motory General Electric F110 tah 124 kN, což je nebývalý výkon, ale to nebylo to hlavní, v čem Tomcat vynikal. Zásadním přínosem F-14 byl mnohoúčelový radar AWG-9, který viděl nepřítele na 160 kilometrů a dokázal sledovat více protivníků současně.
Potřebujeme operátora
Systém senzorů letounu byl pro bojeschopnost tak zásadní a zároveň složitý, že si vyžádal přítomnost dalšího člena posádky, operátora radaru, který se věnoval jeho obsluze. F-14 mohl zároveň sledovat 24 cílů a po šesti z nich současně pálit. Tohle nikdy žádný letoun na světě nepřekonal.
Možnost střílet na mnoho nepřátelských cílů současně přinesla střela AIM-54 Phoenix za půl milionu dolarů, která využívala naváděcí údaje z radaru k úderu na cíl třikrát vyšší rychlostí, než je rychlost zvuku.
Radar ale nebyl jediným supersenzorem v F-14. Pod nosem letadla se nacházel infračervený senzor, který operátorovi umožňoval vyhledat nepřátelský stroj bez použití radaru i v naprosté tmě. Tím se značně zvyšovala pravděpodobnost zneškodnění a umožnil se tak rychlý zásah.
F-14 proti Saddámovi
Tomcaty používalo hlavně americké námořnictvo v letech 1974-2006. Méně se ví, že hned v roce 1974 si objednal Írán 30 a o dva roky později dalších 50 letounů F-14A. Ty se pak během irácko-íránské války dostaly do vzdušných bitev s migy a suchoji používanými režimem Saddáma Husajna. Při tom sestřelily nejméně 160 iráckých letadel při ztrátě 12 až 16 Tomcatů (polovina těchto ztrát byla způsobena nehodami).
(mih)