13. února 2023 06:00

Smrtonosná kobra se nezalekne ani ohromné přesily. Podívejte se, jak jí naplive do očí

Ne všechna zvířata bojují na krátkou vzdálenost. Kobra mosambická, jeden z nejjedovatějších hadů Afriky, je i velmi efektivním střelcem jedu na delší vzdálenost a poradí si i s přesilou nepřátel.

Kobra mosambická je had, kterého rozhodně nechcete potkat, přesto se vyskytuje hojně v savanách tropické a subtropické Afriky. Patří k těm nejjedovatějším hadům kontinentu a její jed, silný cytotoxin a neurotoxin, způsobuje rychlé poškození tkáně a její následnou nekrózu. Protijed je potřeba podat do 5 hodin od uštknutí, jinak hrozí smrt. Při uštknutí může přitom vpravit do těla až čtyřikrát větší dávku, než je ta smrtelná.

Nemilosrdný hadí střelec

Zároveň je kobra mosambická poměrně agresivní zvíře. Jakmile je totiž zahnaná do kouta, rovnou útočí. To ostatně uvidíte v pořadu Největší zabijáci Afriky na Prima ZOOM, kde se had dostane do úzkých, když jej obklíčí mangusty žíhané. Ty mohou působit roztomile, pro kobru ale představují vážnou hrozbu. V tomto případě však naštěstí pro ni podcení její plivací dovednosti.

Kobra dokáže vyplivnout jed do vzdálenosti až 2,5 metru, a to s nečekanou přesností. Nejčastěji míří na oči, což samozřejmě způsobuje zhoršení vidění, v případě neošetření je však prakticky jistá slepota. Útoky kober mosambických na lidi jsou v jižní Africe hlášeny velice často, mnohdy útočí na lidi ve spánku, když hledají potravu v blízkosti jejich obydlí.

Zdroj: Animalia

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom