Létající had plachtí vzduchem jako frisbee. Podívejte se na schopnost, kterou vědci nechápou
Bojga stromová (Boiga dendrophila) létat neumí, ilustrační foto Zdroj: Getty Images
Bojga rajská mezi ostatními hady vyniká úžasnou schopností, kterou si dokázalo osvojit jen velmi málo druhů na planetě. Její technika plachtění zajímá i vědce.
Bojga rajská (Chrysopelea paradisi) je jedním z pouhých pěti druhů hadů na planetě, kteří dokáží plachtit vzduchem. Tento pozoruhodný plaz měří na délku víc než jeden metr a nalezli byste ho ve vlhkých lesích jihovýchodní Asie. Klouzat vzduchem dokáže bez zranění i 24 metrů a jak vědci zjistili, může lidstvo o aerodynamice hodně naučit.
Jako létající trojúhelník
Bojga dokáže vzduchem efektivně plachtit, protože umí vytvořit podobné aerodynamické podmínky, které drží ve vzduchu takzvané frisbee – plastový létající talíř je zespodu vydutý. Létající had v momentě, kdy se dostane do vzduchu, použije své tělo de facto stejně.
Roztáhne žebra, zatáhne břicho a plocha jeho těla se tak rázem zvětší na dvojnásobek. Ale kromě toho také získá důležitý, vypouklý tvar, takže had, jehož průřez je normálně kulatý, po tomto zploštění v průřezu vypadá spíš jako naležato obrácené písmenko C.
Celý seskok začíná důležitým odrazem. Had se s pomocí silných břišních svalů, které jej udrží i na nejslabších větvích a nejmenších skulinách v kůře, vyplazí až do koruny, kde se z větve svěsí v typickém postavení – jeho hlava a přední část těla připomínají rybářský háček. Vybere si dole svůj cíl, mohutně se odrazí a plachtí. Smyčky u hlavy jsou menší než ty u ocasu, had proto v letu tvarem připomíná trojúhelník. Svíjením se ve vzduchu dokonce zvládne efektivně zatáčet, a to neumějí například ani veverky létavé.
Mnoho otazníků a místo odpovědí dohady
O životě bojgy rajské toho vědci nevědí tolik, kolik by si přáli. Netuší například, jak často anebo proč přesně létající hadi takhle výjimečnou schopnost používají. Předpokládají ale, že slouží k zachování energie a bezpečí během přemisťování, útěku před predátory a možná i lovu drobných netopýrů a ještěrek, kterými se tito výjimeční hadi živí.
Zdroj: National Park Boards