Postrach hadů je proti jedu imunní a útočí i na spící lidi. Podívejte se, jak loví
Před tímto třímetrovým monstrem se třesou strachy i nejjedovatější hadi na světě. Jak je možné, že je mulga i přes jejich prudký toxin dokáže ulovit?
V Austrálii žije 21 z 25 nejjedovatějších hadů na světě a obývají téměř každý místní biotop. Jedinou kapkou jedu by řada z nich dokázala zabít víc než desítku lidí, úplné bezpečí jim to ale nezaručí. Dvojapůlmetrovou pakobru australskou totiž nezdolají ani tím nejprudším jedem.
Pakobra neboli mulga
Místní tomuto zabijákovi hadů říkají mulga. Patří mezi korálovcovité, jichž je v Austrálii drtivá většina. Dospělí jedinci mohou vážit i víc než 6 kilogramů a jsou tak přizpůsobiví, vynalézaví a inteligentní, že se rozšířili skoro po celém kontinentu a jsou považovaní za nejběžnější australské hady. K zabíjení jedovatých plazů jsou vybaveni naprosto dokonale. Při lovu vyloženě zneužívají svého vhledu do hadího života; dokážou například skvěle odhadnout, která místa si ostatní plazi vyhlédnou na slunění i k úkrytu.
Proti uštknutí je pak chrání genetická odchylka. Jed na ně zkrátka nepůsobí, nehledě na jeho sílu. A co víc, samotná pakobra australská má ve váčcích nad téměř sedmimilimetrovými zuby obrovské množství jedu, celých 1 500 miligramů. Tolik nemá žádný jiný had na planetě. Má jej tolik, že se neomezuje na jediné smrtící uštknutí, ale toxin do těla svých obětí vpraví s každým žvýknutím. Proti něčemu takovému nemůže žádný had obstát.
Její útok je vyloženě zuřivý, na lidi ale její jed ani v tak obrovském množství naštěstí neúčinkuje tolik, jak by mohl. Nenechte se mýlit, uštknutí mulgou je samozřejmě extrémně nebezpečné, k úmrtí ale nedochází zase tak často. A to je dobře, protože pakobra australská je jedním z mála hadů, u nichž je potvrzené, že klidně zuřivě zaútočí bez vyprovokování, třeba na poklidně spícího člověka.
Nečekaní nepřátelé
Za normálních okolností by tento výjimečný plazí zabiják ani neměl konkurenci, bohužel pro něj se ale na kontinentu šíří uměle zavlečená ropucha obrovská. Australané s její pomocí chtěli bojovat proti škůdcům, paradoxně se ale nakonec sama škůdcem stala a pro jiným jedem nezdolnou pakobru australskou je silně toxická. Kromě ní ale v Austrálii nemá mulga žádného přirozeného nepřítele. Tedy snad kromě místních domorodých obyvatel; ti hada běžně konzumují a někde jej dokonce považují i za důležitý zdroj masa.
Zdroj: Love Nature