3. srpna 2023 11:02

Had s největšími zuby světa zabíjí s 90% úspěšností. Podívejte se, jak si pohraje s kořistí

Jedové zuby zmije gabunské patří k největším v hadí říši. K zabíjení je ale od přírody vybavená i v jiných směrech.

Hluboké deštné pralesy rovníkové Afriky jsou domovinou jednoho z nejobávanějších hadů na celé planetě – zmije gabunské (Bitis gabonica). Ta má ze svých soukmenovců bezkonkurenčně nejdelší jedové zuby na světě, které dosahují impozantní velikosti až pěti centimetrů a zaručují takřka 90% úspěšnost při lovu. Navíc je s délkou až 1,8 metrů a váhou přibližující se 11 kilogramům zároveň jedním z největších hadů na světě.

Jedovatý zabiják

Přestože má veškeré predispozice být nejvražednějším zvířetem, je zmije převážně pasivním lovcem trpělivě číhajícím na svou další kořist. Díky ochrannému zbarvení je jednoduše přehlédnutelná a prakticky neviditelná. Tisícovky otřesových senzorů a schopnost vnímat teplo jí pomáhají rozeznat večeři od nepřítele, čímž se v podstatě stává neporazitelnou. Navzdory své genetické „výbavě“ predátora si však za svou kořist vybírá jen menší savce či ptáky.

O taktických technikách tichého zabijáka se můžete na vlastní oči přesvědčit díky videu z dokumentu Lovci ve zvířecí říši, ve kterém zmije gabunská změří své síly s nebohou krysou. Jak už je ale dopředu více než jasné, bezbranný hlodavec nemá proti hemotoxickému jedu, který způsobuje pokles krevního tlaku, ztrátu srážlivosti krve a posléze i nekrózu, žádnou šanci.

Zdroj: Encyclopedia Britannica I Biolib.cz

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom