7. listopadu 2022 13:06

Gigantický had terorizuje Ameriku. Podívejte se, jak snadno zabije i aligátora

Škrtiči sice svou oběť neusmrcují bolestivým kousnutím a vstříknutím jedu, to ale neznamená, že bychom před nimi neměli být na pozoru. Stačí chvilka nepozornosti a můžete skončit stejně jako nebohý aligátor. Své o tom vědí i Američané, které trápí jeden invazivní druh.

Krajta tmavá (Python bivittatus) patří mezi největší a nejtěžší hady světa. Není neobvyklé, že doroste až k 7 metrům s hmotností i 90 kilogramů. Když tedy narazí na potenciální oběť, má vzhledem ke své robustnosti nespornou výhodu, kterou neváhá využít. Krajta navíc není hloupá a dokáže si na svou oběť velmi dobře počíhat.

Krajta tmavá sežere i aligátora

To ostatně ukazuje dokument Děsiví škrtiči na Prima ZOOM, v němž se gigantický hladový škrtič neváhá vrhnout na mladého aligátora. Krajta moc dobře ví, že by pro ni mohl být dospělý jedinec zdatným soupeřem, ostatně i mladíček by svými ostrými zuby mohl způsobit slušnou paseku. Had si proto počká na moment, kdy se vyhřívající se kořist otočí a v ten moment po ní vystartuje. Masivním tělem provede zákrut, který aligátorovi zabrání v pohybu, a poté již jen drtí, dokud oběť naposledy nevydechne.

Určitě se ptáte, jak je možné, že krajta sežere něco tak velkého, jako je aligátor. Pravdou je, že je k pozření a trávení podobně velké potravy dokonale uzpůsobena, když pomocí zvýšeného průtoku důležitých orgánů nastartuje metabolismus až do úrovně 40krát vyšší oproti standardnímu stavu. Díky tomu zpracuje celého aligátora za pouhých 7–10 dní, po nichž opět vyráží za další kořistí.

Invazivní druh na Floridě

Pojídání aligátorů se však může krajtě i velmi nevyplatit. Ostré drápy její svačiny totiž mnohdy způsobí protrhnutí těla a škrtičův následný úhyn. Děje se tak mimo jiné i na americké Floridě, kterou krajty tmavé, obvykle žijící v jihovýchodní Asii, dlouhé roky terorizují svou přítomností a zatím se nezdá, že by se jich místní obyvatelé dokázali úspěšně zbavit. Za vše může hurikán Andrew, který oblast zasáhl v roce 1992, v důsledku čehož unikla z obchodů se zvířaty a chovných zařízení celá řada jedinců. Ti se posléze usídlili a rozmnožili v oblasti Everglades, pro niž je signifikantní právě výskyt aligátorů.

Ačkoli se místní snaží každý rok krajt zbavovat a za posledních 20 let jich dokázali v rámci obřích honů tisíce odchytit, invazivní druh již způsobil zásadní poškození ekosystému. Z oblasti totiž zmizelo na 90 procent zvířecí populace, mezi níž byli králíci, lišky, mývalové, opossumové či jelenci. Hadi se postupně vypořádali i s takovými zvířaty, jakými jsou kojoti či floridské pumy.

Zdroj: CBS News

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom