31. října 2022 14:45

Miliardy krabů nečekaně a záhadně zmizely. Ohrožení jsou nyní i lidé

Odborníci se snaží této záhadě přijít na kloub, zatímco se tamní rybářský průmysl musí vyrovnávat s obrovskými ztrátami…

Bioložka Erin Fedewaová z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) má zajímavou náplň práce. Tři až čtyři měsíce v roce jezdí po Beringově moři a u břehů Aljašky sbírá sněžné kraby. Vědci díky tomu dokážou dobře monitorovat jejich populaci a mimo jiné tak stanovit, kolik těchto oblíbených a chutných krabů smějí místní rybářské společnosti během sezony ulovit.

Jenže zatímco v roce 2018 z údajů o hustotě krabí populace sesbíraných z celkem 376 stanovišť odhadovala Fedewaová s dalšími odborníky počet tamních krabů na 11,7 miliard, v roce 2021 jich napočítali už jen 1,9 miliardy. Znamená to, že jich během tří let z Beringova moře zmizelo na 80 procent. A nikdo neví proč.

Migrace, predátoři, nedostatek potravy i nemoc

Vědci mají nicméně alespoň několik teorií. Vody Beringova moře totiž zažily doslova hodně horké chvíle. V roce 2019 mořské okolí Aljašky přestálo delší období skutečně neobvykle vysokých teplot, takovou mořskou vlnu veder. Ty se v Beringově moři opakují čím dál častěji kvůli globálnímu oteplování. Aljaška je nejrychleji se oteplujícím státem USA a každý rok tam roztají miliardy tun ledu, který je mimo jiné extrémně důležitý právě pro kraby, protože ochlazuje vodu, ve které žijí. Oceány totiž absorbují naprosto nepředstavitelné množství tepla.

Přestože existuje jistá naděje, že krabi migrovali do chladnějších vod, daleko pravděpodobnější je, že zkrátka zahynuli. Prudce se měnící klima totiž zabíjí hned několika způsoby.

Jednak kvůli chybějícím ledovcům a tedy i teplejší vodě v dané oblasti zůstávají predátoři, kteří by jinak odešli za teplem. Problém je ale i v tom, že mladí krabi těžce snášejí prudké teplotní výkyvy; například, když ke dnu, kde se zdržují, náhle klesne mrazivá voda z ledovce, který čerstvě roztál.

Klimatické změny mohou samozřejmě také vyvolat takové změny v ekosystému, že mohou některé druhy (včetně krabů) přijít o zdroj potravy a vymřít hlady. V neposlední řadě odborníci upozorňují i na  fakt, že v teplejších vodách se lépe daří patogenům způsobujícím různé choroby.

Ekologické i ekonomické dopady jsou obrovské

Ať už je pravdivá jakákoli z teorií, je děsivé, jak rychle jsou dopady klimatické krize na některých populacích živočichů vidět. Při běžném úhynu by mnoho lidí (kromě vědců) zřejmě na poplach nebilo, ekonomické dopady jsou ale tentokrát tak obrovské, že situaci nejde ignorovat. Vzhledem k tomu, že byly tamní úřady nucené úplně zrušit loveckou sezonu, vznikly americkým rybářům obrovské ztráty. Takové, že mnohým z nich hrozí bankrot.

Zdroj: NOAA

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom