Nejstarší živočich světa žije na Islandu. V dlouhověkosti ho překoná jen mládnoucí medúza
Magický Island - hvězdice
Nejstaršího živočicha, který byl dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů, byste na souši hledali marně.
Arktika islandská (Arctica islandica) je druh mořského mlže, který obývá pevninský šelf na atlantickém pobřeží Ameriky. Živí se planktonem a většinu svého času tráví zahrabaná na dně oceánů, kde si mimo jiné filtruje potravu z mořské vody. Díky svému chutnému masu se tento živočich stal předmětem i komerčního lovu.
Nejstarší zdokumentovaný živočich
Jak můžete vidět i v dokumentu Magický Island na Prima ZOOM, v roce 2006 byl u pobřeží Islandu nalezen jedinec, jehož stáří bylo odhadnuto na zhruba 500 let. S největší pravděpodobností by žil i déle, kdyby neměl tu smůlu, že se dostal do rukou britských vědců z Bangor University. Ti tohoto mlže ulovili za účelem testování spolu s dalšími asi 200 kusy a zmrazili ho na palubě lodi.
Island Zdroj: iStock
Při pozdějším zkoumání a počítání „letokruhů“ na lastuře zjistili, že objevili světový unikát. Stáří mlže nejdříve odhadli na 405 let a jejich objev se díky tomu zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Pojmenovali ho Ming na počest čínské dynastie, která vládla v období, ve kterém se tento mlž narodil. Jeho věk nakonec přepočítali a přišli s konečným číslem, které zní ještě neuvěřitelněji, tedy 507 let. „Poprvé jsme příliš spěchali, ale teď jsme si naprosto jisti, že jsme věk tohoto mlže spočítali přesně,“ řekl oceánograf Paul Butler pro server Sciencenordic. V délce života tohoto tvora překoná snad jen medúza Turritopsis nutricula, která je díky své schopnosti mládnout považována za prakticky nesmrtelnou.