27. ledna 2023 06:00
Nikola Zatloukalová

10 nejvyšších mrakodrapů světa: Tyhle gigantické skvosty vám vyrazí dech

Zatímco ještě v roce 2010 byl mrakodrap Tchaj-pej z Tchaj-wanu nejvyšší budovou světa, v naší tabulce je nyní až na desátém místě. Podle umístění všech níže uvedených budov si nelze nevšimnout, že je Asie plná bojů o to, kdo postaví nejvyšší mrakodrap světa. S rychlostí plánování i staveb je jisté, že se bude pořadí neustále měnit.

Zatímco dříve to byli Američané, kdo měl nejvyšší budovy světa, v současnosti jasně vede Asie. To však nemusí být nadlouho – státy se navzájem předhánějí v tom, kdo postaví nejvyšší mrakodrap na světě. A tato pomyslná soutěž jen tak neskončí.

Kingdom Tower: Nová nejvyšší budova na světě?

Stavba tohoto mrakodrapu byla zahájena na pobřeží Rudého moře 1. dubna 2013. Očekávaný termín dokončení byl stanoven na konec roku 2019, stavba však byla přerušena a odložena (nejspíš) na neurčito. Po jejím dokončení by se mělo jednat o úplně nejvyšší stavbu světa – měla by mít minimálně 167 pater a výšku blížící se kilometru.

Nejvyšší budovy světa – TOP 10:

BUDOVA STÁT VÝŠKA
1. Burj Khalifa Spojené arabské emiráty 828 metrů
2. Merdeka 118 Malajsie 679 metrů
3. Shanghai Tower Čína 632 metrů
4. Abrádž Al-Bajt Saúdská Arábie 601 metrů
5. Ping An International Finance Centre Čína 599 metrů
6. Lotte World Tower Jižní Korea 555,7 metrů
7. One World trade Center USA 541,3 metrů
8. Guangzhou/Tianjin CTF Finance Centre Čína 530 metrů
9. CITIC Tower Čína 528 metrů
10. Tchaj-pej 101 Tchaj-wan 509,2 metrů

1. Burj Khalifa

Tato dubajská věž nacházející se ve Spojených arabských emirátech byla otevřena v roce 2010. Jméno nese po tamním prezidentovi. Její design byl inspirován pouštní lilií Hymenocallis, nechybí ani prvky islámské architektury. Jen pro zajímavost – na její stavbě se podílela i jedna pardubická firma, jejíž 400metrové stavební výtahy byly tehdy nejdelší na světě. Návštěvníci si mohou užívat výhled ze dvou plošin.

Zajímavost: V nejvyšším mrakodrapu na světě se každoročně pořádá jeden z nejpůsobivějších ohňostrojů na světě.

2. Merdeka 118

Merdeka 118 je oficiálně druhou nejvyšší budovou světa. Věž se svými 118 patry stojí v historickém centru malajského hlavního města, svým tvarem odkazuje na prvního premiéra země. Špička této vysoké budovy se tyčí 679 metrů nad zemí. Autoři designu této budovy se inspirovali tradičním malajským uměním, i proto je budova postavena z ostrých trojúhelníkových skleněných střepů. Jednotlivé části, které jsou spojeny dohromady, mají symbolizovat mix kultur, které v této zemi žijí.

3. Shanghai Tower

Shanghai Tower je spirálovitě točená budova z roku 2015. Tvoří ji devět na sobě poskládaných válcovitých jednotek zakrytých krouceným skleněným pláštěm. Zatímco Burj Khalifa je nejvyšší budovou světa, Shanghai Tower je první v nejvýše položených vyhlídkových plošinách. Na stavbě najdete řadu ekologických prvků, kam patří větrné turbíny na vrcholu budovy, podzemní nádrže zachytávající dešťovou vodu, ale i dvojvrstvou izolační fasádu, která slouží k přirozené regulaci teploty během roku.

Zajímavost: Jedná se o jeden z nejekologičtějších mrakodrapů světa. A také má nejrychlejší výtah na světě.

4. Abrádž Al-Bajt

Abrádž Al-Bajt je komplex sedmi mrakodrapů, jimž vévodí hodinová věž. Jedná se o nejvyšší hotelovou budovu světa, nechybí ani největší ciferník na světě. Je viditelný ze vzdálenosti až 25 kilometrů. Ačkoliv budova budí zejména obdiv, byla také terčem kritiky – kvůli její stavbě byla zničena osmanská pevnost z 18. století.

Zajímavost: V Abrádž Al-Bajt najdete i muzeum islámu.

5. Ping An International Finance Centre

V Shenzenu vyrostla tato budova v roce 2017. Ačkoliv se v počátku počítalo jen s šedesátimetrovou anténou, díky které by se sídlo finanční skupiny stalo nejvyšším čínským mrakodrapem, kvůli riziku narušení leteckých tras se od prvotního plánu upustilo. Vyhlídková plošina vám však nabídne hodně – je ve výšce 562 metrů nad zemí.

6. Lotte World Tower

Jedná se o nejvyšší korejskou budovu, která zde stojí od roku 2016. Design byl inspirován tradiční korejskou keramikou či kaligrafií – vše v moderním kabátku. K historii země odkazuje také fakt, že linie, která jako by dělila budovu na dvě části, směřovala k původnímu centru města. Záměrem bylo vytvořit elegantní dominantu města.

7. One World trade Center

Budova nazývaná také jako „věž Svobody“ vyrostla v roce 2013. Nachází se v těsné blízkosti památníku, který na půdorysech původních „Dvojčat“ připomíná události z 11. září 2001, kdy došlo k teroristickému útoku. Její horní hrana je ve výši jejích předchůdců, nad ní ale najdete ještě špičku jako odkaz na rok podpisu Deklarace nezávislosti.

8. Guangzhou/Tianjin CTF Finance Centre

V Číně najdete dvě budovy, které jsou stejně vysoké a mají identický název. CTF Finance Centre je doplněno pouze o místo, kde se budova nachází.

9. CITIC Tower

Tvůrci tohoto mrakodrapu se nechali inspirovat čínskými rituálními nádobami na víno z dynastie Šang – právě odsud pocházejí také alternativní názvy této vysoké budovy. Stavba byla slavnostně zahájena v září 2011, ale probíhala v letech 2012 až 2018.

10. Tchaj-pej 101

Tchaj-pej 101 je postmoderní mrakodrap, který najdete v hlavním městě Čínské republiky. Má 101 pater a výšku 509,2 metrů. Této výšky dosáhl v roce 2003, čímž se stal nejvyšším mrakodrapem na zemi (než jej předběhly další stavby).

Zajímavost: Tchaj-pej 101 je extrémně odolná – má speciální systém proti zemětřesením a tropickým bouřím, nechybí ani 61 výtahů.

Nezapomínejte na starověký Egypt

Ještě před tím, než byly postaveny novodobé mrakodrapy, byla nejvyšší stavbou světa (a to po celá tisíciletí) Cheopsova pyramida v Egyptě (139 metrů). Nutno podotknout, že se vzhledem k absenci moderní techniky jednalo o stavbu nebývalých rozměrů.

BUDOVA MĚSTO VÝŠKA
AZ Tower Brno 111 metrů
City Tower Praha 109 metrů
City Empiria Praha 104 metrů
V Tower Praha 103,9 metrů
Budova SHD Komes Most 96 metrů

ZAJÍMAVOST: Nejvyšší budovy v České republice

České republice sice nemáme budovy ve stejné výšce jako jinde ve světě, rozhodně zde ale nestavíme jen osmipatrové bytové domy. Podívejte se na pět nejvyšších budov v České republice (do budoucna by měl stát nejvyšší mrakodrap ČR v Ostravě).

Zdroj: ArchDaily

Nikola Zatloukalová

Populární filmy na Prima Zoom