3. ledna 2023 11:18

Nejvyšší mrakodrap světa spolkl neskutečné peníze a zlámal řadu rekordů. Jak se stavěl?

Megalomanská stavba Burdž Chalífa spolkla obrovské finanční prostředky. Na oplátku pokořila mnoho světových rekordů.

Vysoká, těžká, drahá…

Výkopové práce na obří stavbě Burdž Chalífa začaly v lednu 2004. Během pouhých 1 325 dní se z projektu stala nejvyšší volně stojící budova na světě. Výstavba betonových a ocelových podkladů si vyžádala přes 45 000 m3 betonu, přičemž hmotnost se zastavila na 110 000 tunách. Sestavení betonového podloží spotřebovalo přes dvě stovky unikátních pilířů, které byly pevně usazeny do hloubky přes 50 metrů. Beton byl potřeba nejen pro základy, ale také na zbylé části konstrukce. Na celou stavbu tak padlo přes 330 000 m3 betonu a 39 000 tun ocelových výztuží. Během nejvyššího pracovního nasazení na stavbě pracovalo přes 12 000 dělníků. Do práce se zapojilo také více než 380 zkušených inženýrů a techniků. Výška budovy dosáhla neuvěřitelných 828 metrů, přičemž počet pater se zastavil na číslovce 163. Pozadu nezůstala ani neuvěřitelná hmotnost kolem 500 000 tun v prázdném stavu. Celkové náklady se vyšplhaly na částku 1,5 miliardy amerických dolarů.

Burdž Chalífa byla a je po všech stránkách výjimečnou stavbou. Valná část konstrukce byla zhotovena za pomoci speciálních směsí betonu, které byly schopny odolat extrémním tlakům masivní stavby. Zcela zásadní roli hrála konzistence. Teploty v oblasti Perského zálivu totiž mnohdy dosahují až 50 °Celsia. Namísto konvenčního lití za bílého dne se směs aplikovala v noci, kdy stavbu ovíval studenější vánek a vyšší vlhkost. Specifický postup měl své důvody: chladnější betonová směs zabraňuje rychlému a snadnému praskání.

Lámání světových rekordů

Mrakodrap dosáhl řady světových rekordů a pokořil mnoho stavebních milníků. V červenci 2007 se stal nejvyšší budovou na světě, přičemž po dokončení 150 podlaží se v září zařadil mezi nejvyšší volně stojící stavby na světě. V dubnu 2008 Burdž Chalífa získal post nejvyšší umělé stavby světa. Megalomanský projekt získal i mnoho jiných světových prvenství. Za zmínku stojí nejvyšší instalace hliníkové a skleněné fasády, nejvyšší vyhlídková venkovní plošina nebo nejdelší výtah. A rekordů je mnohem víc. Mrakodrap vlastní nejvyšší venkovní observatoř, nejvýše položenou mešitu a restauraci. Návštěvníci si dokonce mohou zaplavat v druhém nejvýše položeném bazénu na světě. Slavnostní otevření se uskutečnilo 4. ledna 2010. Ceremoniím přihlíželo tisíce zvědavých tváří a zvídavý tisk.

Nevídaný luxus

Burdž Chalífa na nedostatek luxusu rozhodně netrpí. Interiéry pocítily výzdobu tisícovky uměleckých děl, přičemž mosazných a bronzových výzdob se dočkal také vestibul. Zhýčkaní majitelé si mohou svá zpohodlnělá těla rozpohybovat v nejmodernějších fitness zařízeních. Lenošivým zákazníkům jsou pak plně k dispozici vnitřní a venkovní bazény včetně rekreačních místností pro slavnostní události a akce. Mezi neméně příjemné kratochvíle patří relaxace v rezidentních knihovnách, stylových doutníkových klubech, nakupování na tržištích a v gastronomických obchodech.

Obžerství pro 25 000 lidí

Uvnitř megastavby se nachází velké zdravotnické a rekreační zařízení, které může navštěvovat také široká veřejnost. Čtyři podlaží byla obtěžkána vybavením zahrnujícím dva vnitřní i venkovní luxusní bazény, dvě tělocvičny, vyhrazenou dámskou tělocvičnu a moderní lázeňské zařízení. Celkově se rekreační prostor roztahuje na ploše 22 000 m2. Pro potřeby 25 000 lidí je k dispozici 900 apartmánů, 304 hotelových pokojů a 2 957 parkovacích míst. Pohodlný přesun zajišťují eskalátory a téměř 60 výtahů, které dosahují rychlosti až 64 km/h. Patří mezi nejrychlejší na světě a některé části dodala firma Pega Hoist z Pardubic. Burdž Chalífa svým zákazníkům nabízí veškeré vybavení metropolitního centra, ovšem v nadstandardním komfortu a mimořádné kvalitě. Pozadu nezůstaly ani bezpečnostní předpisy. Celá budova a široké okolí je chráněno vlastním bezpečnostním systémem a týmem vyškolených pracovníků.

Design mrakodrapu Burdž Chalífa vycházel z islámské architektury. Podle Adriana Smitha, hlavního architekta, čerpala podoba budovy inspiraci z květů rostliny Hymenokalis podobné orchideji. Mrakodrap se skládá ze tří prvků uspořádaných kolem jádra, jejichž průřez se ve vzestupném spirálovitém vzoru stavby zmenšuje. Půdorys obří stavby byl tvarován do písmene Y, díky čemuž nabízí krásný výhled na Perský záliv. Během návrhů byla budova pootočena o 120 stupňů od původního uspořádání, aby konstrukce dokázala bezpečně odolat silným větrům a rozmarům počasí. Venkovní obložení budovy zahrnuje 142 000 m2 zrcadel, kde mimo skla hraje roli hliník a speciálně tvarované nerezové panely.

Kilometrový mrakodrap

Své výsostné postavení si ovšem ani Burdž Chalífa neudrží věčně. V současné době probíhají v Dubaji práce na nejvyšší věži světa, která má být o více než 100 metrů vyšší. Obří projekt spolkne přes miliardu amerických dolarů. Po svém otevření tak dubajská věž pokoří Tokijský nebeský strom (Tokyo Sky Tree) měřící 634 metrů. Pozadu nezůstane ani saúdskoarabská Džidda. Tamní mrakodrap podle všeho překoná magickou výšku jednoho kilometru, čímž nechá daleko za sebou mnoho současných i budoucích výškových konkurentů.

Zdroj: Encyclopedia Britannica

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský