Jaký je rozdíl mezi labyrintem a bludištěm? V jednom z nich byste se určitě neztratili
Motiv labyrintu prostupuje naší kulturou i uměním již po tisíciletí, přitom ho však většina z nás používá špatně. Jak se tedy labyrint liší od bludiště?
Labyrint, nebo bludiště? Pro většinu z nás se jedná o synonyma, oba termíny používáme víceméně zaměnitelně. A pokud v nerozlišování mezi bludištěm a labyrintem budete pokračovat, nejspíš to nikomu vadit nebude – ale tento rozdíl přece jen stojí za prozkoumání.
Labyrint není bludiště
Bludiště je hlavolam složený z rozvětvených cest od startu do cíle. Správných možností, jak jej projít, může být i více, zatímco v případě labyrintu se obvykle jedná pouze o jednu možnou cestu, která navíc vede od vnějšího kraje ke středu. Bludiště však může nabývat rozmanitějších podob, například cíl nemusí být uprostřed, nýbrž třeba na opačném kraji struktury.
Existuje nespočet tvarů a forem bludišť Zdroj: iStock
V labyrintu tedy není možné zabloudit, cesta vede přes různé zákruty stále kupředu k cíli. Zatímco procházení bludištěm je dobrodružstvím a zkouškou nervů (neboť z chyb se není možné poučit, zvolení správné možnosti je náhodné), průchod labyrintem je spíše zklidňující, uzemňující činností. I proto se motiv labyrintu využívá pro rituály či přímo meditace, ve středověku pak symbolizoval složitost životní cesty, jež ale vždy vede k Bohu. Postupem času tyto spirituální a náboženské účely ustoupily prosté zábavě, ale dnes se s rostoucí oblibou meditace motiv labyrintu připomíná častěji.
Pochybný původ
Původ slova labyrint je nejasný. Nejčastěji se hovoří o teorii, že je řecké slovo labyrinthos odvozeno z vymřelého jazyka zvaného lýdština, kde označovalo sekeru se dvěma ostřími. Právě tento symbol byl totiž typický pro minojskou civilizaci na Krétě, s níž je labyrint mytologicky výrazně spojen. Konkrétně jde o slavný Mínóův nebo také Krétský labyrint, jenž pro krále Mínóa postavil legendární stavitel Daidalos.
Ve středu labyrintu se nacházel Minotaur, napůl člověk, napůl býk. Mýtus o Théseovi, který Minotaura udatně porazil, však prozrazuje, že toto nejznámější použití slova labyrint je ve skutečnosti špatné – Théseus se totiž z v zákrutách neztratil jen díky niti od Ariadny, dcery Mínóa; Krétský labyrint byl tedy ve skutečnosti spíše bludištěm…
Zdroj: Wikipedie