OPTICKÝ KLAM: Vidíte černobílou spirálu? Ve skutečnosti na obrázku žádná není

Podívejte se na tento obrázek. Co na první pohled vidíte? Pravděpodobně budete přesvědčeni, že se jedná o spirálu složenou z bílých, černých a šedých částí. Jenže bližší pohled ukáže, že je všechno jinak.

Takzvaná falešná spirála se poprvé objevila v roce 1908, popsal ji britský psycholog Sir James Fraser. Po něm také bývá občas nazývána jako Fraserova spirálová iluze či zkroucený provaz (twisted cord), jak ji pojmenoval sám autor. Na první pohled na obrázku vidíme právě překroucený provaz složený z černých a bílých vláken. Ale pozor, pokud očima „pojedete“ po dané spirále, zjistíte, že se jedná o uzavřený kruh – a že celý obrázek je složen právě ze soustředných kruhů. Jak je to možné? O přesném fungování tohoto fenoménu se neurovědci stále přou

SPECIÁL: OPTICKÉ ILUZE A KLAMY

Spirálová iluze vykazuje podobnosti se Zöllnerovou iluzí, o níž jsme psali zde. I tentokrát jsou na vině specifika našeho vnímání, které za určitých podmínek dotvářejí v naší hlavě obrazy, ačkoli neodpovídají realitě. Zásadní roli hraje kostkované pozadí složené z nakloněných a různě deformovaných čtverců evokujících právě spirálovitý tvar a matoucích naší percepci. Pokud však samotné kruhy zvýrazníme jinou barvou, okamžitě vidíme, jak se to s touto iluzí ve skutečnosti má – a jak si s námi naše sítnice a následně mozkové procesy zpracování senzorických vjemů dokážou pohrát!

Pokud vás optické klamy baví, máte jich plný speciál, v němž najdete třeba zmíněnou Zöllnerovu iluzi nebo Troxlerův efekt a Efekt McColloughové.

Odkaz na obrázkovou licenci Wikimedia Commons.

Zdroj: Frontiersin.org

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom