Heringova iluze: Pokud červené čáry vidíte jako vypouklé, váš mozek má jednu úžasnou schopnost
Vysvětlení některých optických klamů je bez přehánění dechberoucí – a to je příklad i Heringovy iluze z 19. století.
Jaký tvar mají dvě červené vertikální linie – jsou rovné, anebo zakřivené? Většina z nás odpoví, že rozhodně zakřivené, ale znalci optických klamů už nejspíše tuší, že ve skutečnosti budou linie zcela rovné. A je to opravdu tak.
Autorem této iluze je německý fyziolog Ewald Hering, který už v roce 1861 zjistil, že umístění rovných linií na paprskovité pozadí vede k jejich zdánlivému prohnutí. Na podobném principu stojí i Wundtova iluze, na níž nalezneme paprskovité větvení v opačném směru, a tak se modré linie jeví jako zakřivené doprostřed.
Wundtova iluze Zdroj: iStock
Proč ale dochází ke zkreslení našeho vnímání u takto paprskovitých vzorců? Jednoznačné vysvětlení dosud nebylo předloženo, ale podle samotného Heringa se jedná o důsledek přecenění úhlu mezi body průsečíku – což by naznačovalo specifickou hierarchizaci různých komponentů, jež se na obrázku vyskytují. Trochu jiná vysvětlení zase hovoří o chybném převedení dvoudimenzionálního obrázku na zdánlivý 3D objekt – interpretace paprsků v našem mozku totiž simuluje perspektivu.
Zato výzkumník Mark Changizi přišel s ještě podivnějším vysvětlením: Podle něj totiž za zkreslení může naše schopnost předvídat krátkodobou budoucnost. V důsledku drobného zpoždění mezi tím, kdy se světlo obsahující informaci o okolním prostředí dostane na naši rohovku, a následným zpracováním této informace mozkem, jsme si totiž vytvořili schopnost předpovídat, jak bude naše okolí vypadat zhruba desetinu sekundy v budoucnosti. Changizi zmínil příklad dveří, které se během chvilky, kdy jimi procházíme, rovněž jeví jako trochu prohnuté, přestože samozřejmě nejsou. Zdá se tedy, že naše mysl je natolik sofistikovaná, až nám to občas dělá problémy...
ZDROJ: Wikipedia