Slavná Cornsweetova iluze ukazuje, proč vnímáme téměř stejně barevné plochy jinak
Vidíte rozdíl mezi levou a pravou částí obrázku? Zdroj: Fibonacci / Creative Commons / CC-BY-SA
Cornsweetova iluze už od 60. let mate naše vnímání – a stále nepřestává fascinovat, jelikož odhaluje určitá specifika naší mysli.
Experimentální psycholog Tom Cornsweet se většinu kariéry zabýval vizuální percepcí a na konci 60. let minulého století se proslavil díky optickému klamu, který po něm nese jméno. Cornsweetova iluze se někdy nazývá také Craik–O'Brien–Cornsweetova iluze, jelikož psycholog Kenneth Craik a fyzička Vivian O’Brien dospěli k podobným (přestože ne detailně formulovaným) závěrům už dříve.
Téměř shodné plochy
O co se konkrétně jedná? Na obrázku nahoře můžete vidět dva šedé obdélníky, jejichž odstín se uprostřed zjevně mění. Levá strana se jeví jako výrazně tmavší nežli ta pravá. A v tom je právě ten chyták: Obě části mají stejný jas, pouze okolo středového přechodu je levá strana tmavší a pravá světlejší; ve skutečnosti má však pouze 14 % šířky obrázku trochu jiný odstín, našemu mozku se však plochy jeví jako zcela odlišné celky.
Cornsweetova iluze se naplno vyjevuje po zakrytí střední části.
Dobře je to vidět na druhém obrázku, v němž je přechodová část začerněna. V tu chvíli je zjevné, že levá i pravá strana jsou zcela totožné. Drobné snížení jasu nalevo od pomyslné středové čáry a obdobně subtilní zvýšení jasu napravo však zapříčiní, že vidíme nejen zřetelný přechod, ale okamžitě odlišíme i dvě různé barevné plochy.
Společná zkušenost
Jako příčina tohoto percepčního specifika bývá nejčastěji zmiňována minulá empirická zkušenost; tedy pokud jsme už v minulosti narazili na podobné podněty, jejichž barevnost či jas bylo možné odlišit na základě přímého srovnání barevných ploch vedle sebe, aplikujeme tento způsob přemýšlení i na podobné situace v přítomnosti. Nejde tedy přímo o vlastnost sítnice či našeho vidění obecně, ale prostě o zvyk našeho mozku. Jak se zdá, jedná se o zážitek společný většině lidem, jinak by platnost tohoto jevu nebyla tak všeobecně rozšířena.
Odkaz na obrázkovou licenci CC BY-SA 3.0.