Která modrá úsečka je delší? Slavná optická iluze mate i po sto letech
Optický klam z roku 1926 stále spolehlivě funguje. Délka modrých úseček je totiž ve skutečnosti jiná, než si pravděpodobně myslíte...
Německý psycholog Friedrich Sander přišel v roce 1926 s objevem, který je po něm pojmenován jako Sanderova iluze či Sanderův rovnoběžník. Možná však historie udělala chybu – táž geometrická myšlenka se totiž vyskytla už o čtyři roky dříve v díle amerického fyzika Matthewa Luckieshe, jenž se specializoval na fyziologické možnosti lidského vidění. Dopřejme však Sanderovi jeho chvilku slávy a raději se podívejme, v čem jeho provokativní myšlenka spočívá.
Rovnoběžník na obrázku (dříve nazývaný kosodélník) je rozdělen na dvě části – zřetelně větší levou a menší pravou. Pokud spojíme levý horní vrchol rovnoběžníku s vrcholem vzniklým jeho rozdělením, vznikne diagonální úsečka. Když ji následně srovnáme se stejným způsobem vzniklou úsečkou v pravé části rovnoběžníku, máme jednoznačný pocit, že levá diagonála je výrazně delší nežli ta pravá. Jak však dokazuje následující obrázek, který tentýž pokus zkouší i z druhé strany, obě diagonální úsečky jsou stejně dlouhé.
The Sander's parallelogram is an optical illusion described by Friedrich Sander in 1926. pic.twitter.com/9jGDqrfheH
— mason kodera (@masonkodera) July 10, 2016
Jak už to tak u optických iluzí bývá, na vině jsou s největší pravděpodobností okolní prvky, jež zkreslují náš pohled na modré čáry. V pravé části je úseček více, prostor tedy působí přehuštěněji, stísněněji; zato levá strana evokuje mnohem větší prostor a tím pádem i délku samotné úsečky. Jedná se tak o další potvrzení známého faktu, že někdy náš mozek kvůli všemu informačnímu balastu okolo vidí pravdu přece jen zkresleně…
ZDROJ: Wikipedia Sander illusion
Odkaz na obrázkovou licenci Wikimedia Commons.