20. ledna 2023 12:00

Největší žralok světa váží 20 tun a je velký jako autobus. Je nebezpečný pro člověka?

Velikostně se jedná o skutečně gigantické monstrum. Jak moc je nebezpečné pro člověka?

Zařazení žraloka obrovského do čeledi veležralokovitých je zcela na místě. Jedná se nejen o největšího ze žraloků, ale také o největšího žijícího tvora, který nepatří mezi savce. Běžně dorůstá velikosti 9 metrů, ale nejsou vyloučeni ani čtrnáctimetroví jedinci. Jeho malé zuby však neodpovídají představě, kterou máme od dob filmových Čelistí.

Jsou malé a žralok obrovský jimi nedokáže nic ukousnout. Nemá to ani zapotřebí, protože mu jako potrava slouží plankton, který filtruje skrz malé výrůstky, které má vzadu v ústní dutině. Rozhodně se tedy dá říct, že patří mezi nejpodivuhodnější žraloky.

Masivní lenoch

Váha největších exemplářů přesáhne dokonce 20 tun, takže kinetická energie, kterou při plavbě má, mu neumožňuje prudké otáčky. Je to podobné jako s velkou lodí, ta se rovněž „neotočí na pětníku“. Navíc ani tělo není ideálně hydrodynamické, takže není divu, že se vodami líně plouží rychlostí okolo 5 km za hodinu, což odpovídá běžné lidské chůzi. To ale nic nemění na tom, že se jedná o skutečně monumentálního tvora, což potvrdí každý, kdo ho kdy spatřil.

Zdroj: World Wild Life Fund

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom