2. ledna 2023 10:12

Jak se živí žraloci? Podívejte se na spolupráci smrtonosných kanibalů

Ostrov žraločích bratrů - bratři

Žraloci jsou predátoři, kteří jsou postrachem řady obyvatel podmořského světa. Nebezpeční jsou však i sobě navzájem.

Žralok je v ekosystému vrcholovým predátorem, což znamená, že uloví vše, na co stačí. Má to tak dané odmala, kdy už v děloze samice dokáže pozřít svého sourozence. Ostatně žraloci mají řadu dalších podivností.

Jednou z nich je embryofágie, což je odborný název pro jev, kdy se mláďata dokážou navzájem pozřít už v matčině břiše. Žralok je tak vejcoživorodý s vnitřním kanibalismem. Zní to hrůzostrašně a na první pohled to vypadá jako Charlesem Darwinem předpovězený boj a vítězství silnějšího. Jenže v přírodě není kanibalismus nic nepřirozeného. Mezi obojživelníky, plazy i rybami jde o relativně časté vylepšení jídelníčku.

Přes tuto zvláštnost se však kameraman a znalec žraloků Andy Casagrande snaží v dokumentu Ostrov žraločích bratrů na Prima ZOOM dokázat, že spolu mohou žraločí sourozenci spolupracovat.

Žralok z Čelistí

Žralok bílý (Carcharodon carcharias) byl dříve nazývaný žralokem lidožravým, což po komerčním trháku Čelisti od Stevena Spielberga jen dále poškodilo jeho pověst. Zdaleka totiž není tak útočný ani agresivní, jak se film snaží ukázat. Nicméně lovecké instinkty se mu rozhodně nedají upřít, přece jen jde o predátora, který potřebuje lov ke svému životu stejně jako my nákup potravin v supermarketu.

Podhladinové torpédo

Žralok bílý dorůstá osmi metrů a jednou z jeho loveckých taktik je, že plave jakoby bez zájmu, ale najednou dokáže prudce zrychlit a zaútočit. Zničehonic se změní v hydrodynamické torpédo poháněné mohutným ocasem. To bývá fatální pro ploutvonožce, kteří tvoří častou položku jeho stravy. V nepřízeň lidí padl už v 19. století, kdy si velrybáři všimli, že z ulovených kytovců vlečených za lodí, jim krade stovky kilogramů masa.

Nelze zpochybnit, že dokáže napadnout i člověka, ostatně potápěč může obrysem těla tuleně vzdáleně připomínat. Přesto ale je důležitou součástí mořského ekosystému a lidská nenávist je spíše nezasloužená. Mnohem více lidí zabijí komáři přenášející smrtelné choroby, než tyto elegantní paryby.

Zdroj: Forbes

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský