9. března 2023 06:00

Jak vysoký důchod má Miloš Zeman? 660 000 korun měsíčně od státu už k dispozici mít nebude

Miloš Zeman přestal být prezidentem a stal se znovu důchodcem. S jakou penzí může počítat a co by musel provést, aby přišel o doživotní rentu 100 000?

Miloš Zeman se rozhodl odejít do starobního důchodu už v roce 2002. Důležité je, že šlo o důchod předčasný a Zeman proto pobíral nižší částku, než by mu náležela v případě řádného důchodu. Na ten by si ale musel počkat – bylo mu teprve 58 let a jako ročník 1944 by do řádného důchodu odcházel až ve věku 60 let a šesti měsíců.

Zeman se krátce před svým odchodem do důchodu v dubnu 2001 vzdal předsednického postu v sociální demokracii a volebnímu vítězství svého nástupce Vladimíra Špidly v parlamentních volbách v červnu 2002 už přihlížel jen jako řadový člen ČSSD. Brzy se však ukázalo, že starobní důchod měl být pro Zemana jen pojistkou.

Na podzim 2002 už pracoval na své nové politické i životní dimenzi – chtěl na Pražském hradě vystřídat Václava Havla a k ořezanému důchodu připojit i prezidentský plat. Volba prezidenta na začátku roku 2003 ale pro Zemana dopadla tragicky, když mu 24. ledna odevzdalo hlas jen 78 poslanců a pět senátorů, zatímco Václava Klause podpořilo 89 poslanců a 32 senátorů. Zeman tehdy hned po ohlášení předběžných výsledků odešel ze Španělského sálu „středem“, přičemž za sebou málem doslova prásknul dveřmi…

2011: Spokojený důchodce se 14 000 Kč

Útočištěm zhrzeného expremiéra se tak až do roku 2013 stal dvoupokojový byt, který si na přelomu tisíciletí vybudoval v tvrzi na návsi Nového Veselí na Vysočině. Na roli důchodce si ale Zeman nestěžoval. V roce 2011 se svěřil tehdy ještě redaktoru MfD Jiřímu Kubíkovi, že ho živí starobní důchod, který „je v současné době po všech valorizacích 14 tisíc“.

Dalším zdrojem Zemanových příjmů byly v té době honoráře za knihy. „Bestsellerem, který mu vydělal nejvíc peněz, se v roce 2005 stala kniha Jak jsem se mýlil v politice. Té se prodalo na 135 tisíc výtisků. Další rok vydal pokračování Vzestup a pád české sociální demokracie, ta už tak závratný prodej nezaznamenala,“ zhodnotil Zemanovy literární úspěchy Kubík. Honoráře za knihy ale podle Zemanových vlastních slov padly na školné jeho dcery Kateřiny.

2013: Důchodce prezidentem

Zvrat přišel v roce 2013, kdy se Zeman (na základě přímé volby) coby první český důchodce-prezident stěhoval na Pražský hrad, potažmo do zámku v Lánech. Střídmé roky předčasného důchodu se skokově překlopily do – minimálně z hlediska příjmů – významně bezstarostnějšího období. V lednu 2019 se Zeman v rozhovoru pro Blesk pochlubil, že jeho starobní důchod dosáhl 15 000 Kč, násobně více ale jeho rozpočet saturoval prezidentský plat, který v té době činil 274 000 korun. I to ale byla jen polovina příjmu.

Mohlo by vás zajímat: Soukromí prezidenta Miloše Zemana. Jak to měl se ženami? K oltáři šel, jen když musel

K platu prezidenta, který se mezitím na konci jeho desetiletého období vyšplhal na 341 000 korun, totiž náleží i paušální náhrady související s výkonem funkce. Jde o částku kolem 320 000 korun měsíčně, které mohl Zeman využívat na dopravu po Česku i v cizině, reprezentaci, ubytování, stravu nebo třeba za osobního asistenta nebo nákup odborné literatury.

Jak spočítal server iRozhlas, měl tak Miloš Zeman až do 8. března 2023 měsíčně ze státního rozpočtu k dispozici kolem 660 000 korun zdaněných obvyklou 15procentní daní z příjmu. Odvádět zdravotní a sociální pojištění nemusel.

2023: Prezident důchodcem

Přestože Miloš Zeman před koncem svého mandátu (jeho druhé funkční období vypršelo o půlnoci z 8. na 9. března 2023) s oblibou prohlašoval, že se těší do důchodu, ve skutečnosti v něm byl celou dobu od roku 2002. Své „důchodové“ vyhlídky objasnil v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. „Já mám kromě renty starobní důchod, který po všech valorizacích je 23 tisíc korun,“ přiblížil prezident v Partii.

Doživotní rentu ve výši 50 000 korun a dalších 50 000 na paušální náhrady, kam patří především provoz prezidentské kanceláře, exprezidentovi přiznává zákon č. 48/2004 Sb. z roku 2004, který se ale od té doby nijak neměnil. „Budeme z toho muset vyžít,“ řekl odcházející prezident s tím, že zvažuje zaměstnat svou ženu Ivanu jako svou asistentku. Také doživotní renta se daní 15 procenty a neodvádí se z ní sociální a zdravotní pojištění.

Více k tématu: Zeman: Vláda udělala podvod na voličích. Dobrý stát má důchodce chránit, ne na nich šetřit

Jako bývalý prezident má navíc Miloš Zeman nárok na ochranku a auto s řidičem nebo bez řidiče. Tyto odměny a výhody jsou doživotní, ale exprezident o ně může přijít – třeba když spáchá úmyslný trestný čin, případně je zvolen poslancem, senátorem nebo ombudsmanem. Nebo když se stane šéfem nebo členem některých státních úřadů a orgánů včetně Nejvyššího kontrolního úřadu, České národní banky nebo Bezpečností informační služby. Zákon o zabezpečení prezidenta republiky po skončení funkce obsahuje kompletní výčet těchto pozic.

ZDROJ: iRozhlas, iDnes, Blesk, Miloš Zeman: Jak jsem se mýlil v politice, Praha 2005

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom