Vše důležité, co řekl prezident Zeman ke kauze Vrbětice: Jak ji chce řešit a proč se vyjádřil až nyní?
Déle než týden očekávané vystoupení prezidenta ČR Miloše Zemana mělo nakonec dvě části. Na desetiminutový projev vysílaný na několika televizních stanicích navazovala Partie Terezie Tománkové na TV Prima CNN Prima NEWS.
„Žádná suverénní země si nemůže dovolit, aby na jejich území dva agenti cizího státu způsobili teroristický atentát, při němž zahynuli dva čeští občané a byla způsobena miliardová škoda,“ uvedl prezident České republiky Miloš Zeman ve svém projevu k podezření, že agenti ruské zpravodajské služby GRU stojí za výbuchem munice ve Vrběticích v roce 2014.
„Na druhé straně pracujeme se dvěma určujícími verzemi. Tou první, to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem, a tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky. Beru obě dvě tyto verze vážně a přeji si, aby byly důkladně prošetřeny,“ doplnil prezident v desetiminutovém projevu vysílaném souběžně na několika televizních stanicích.
Vrbětice - hasiči Zdroj: profimedia.cz
Podle něj je zapotřebí, aby Ruská federace za tento případný teroristický čin zaplatila například neúčastí Rosatomu v tendru na Dukovany. „Pokud naopak toto podezření bude vyvráceno, pak z toho vyplývá, že šlo o zpravodajskou hru, která může mít vážné důsledky pro náš vnitřní politický život. Počkejme tedy bez hysterie a spekulací na výsledky vyšetření a potom teprve rozhodněme,“ uzavřel svůj dlouho očekávaný projev prezident Zeman.
Selhávají obecně tajné služby?
Když prezidenta Miloše Zemana informoval ministr vnitra a první vicepremiér Jan Hamáček o plánu vypovědět 18 ruských zpravodajských důstojníků, vyjádřil tomu prezident plnou podporu s tím, že zpravodajští důstojníci podle prezidenta většinou dělají víc škody, než užitku. „Vzpomeňte si na CIA, jak informovala americkou vládu, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení. Nic tam nebylo, a přesto došlo k dost zbytečné válce,“ doplnil prezident v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Miloš Zeman Zdroj: profimedia.cz
„Já to podezření nezlehčuji, máme tady několik opěrných bodů. Zmínil jsem bulharskou stopu. Kromě toho se od začátku ptám, co ti dva Rusové, Pat a Mat, kteří jsou podezřelí z otrávení Skripala, tady vůbec dělali, kvůli čemu tady byli? Určitě tady nebyli jako turisté,“ komentoval kauzu prezident Zeman. Bulharská stopa, o níž se zmiňoval, vede k obchodníku se zbraněmi Emilianu Gebrevovi, který si měl munici uskladněnou ve Vrběticích v roce 2014 odebrat, a už za ni dokonce zaplatil zálohu. Gebreva, který mimo jiné dodával zbraně a munici na Ukrajinu, se v Bulharsku v dubnu 2015 kdosi pokusil otrávit.
Dva zmiňovaní agenti ruské vojenské tajné služby GRU jsou Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. V roce 2014 se s falešnými pasy pohybovali na území ČR, o čtyři roky později je pak Britové označili za hlavní podezřelé z útoku jedem typu novičok na bývalého ruského agenta Jurije Skripala a jeho dceru v britském Salisbury.
Jak probíhaly špionážní hry před druhou válkou v Zálivu, o níž mluvil prezident Zeman, můžete vidět v dokumentu Největší lži historie vysílaném na Prima ZOOM.
Čekání na prezidenta
Prezident Zeman podle svých slov s ohledem na složitost kauzy Vrbětice věnoval celý týden studiu materiálů, různých expertiz a rozhovorům s několika lidmi včetně policejního prezidenta. Na otázku Terezie Tománkové, proč to trvalo týden, když lidé, kteří nemají všechny informace a nemají zprávy BIS poté, co slyšeli stanovisko vlády, opozice i médií, chtěli slyšet také stanovisko hlavy státu, prezident Zeman odpověděl: „Tak za prvé, týden není žádná dlouhá doba, stanovisko hlavy státu slyšeli a je i v zájmu posluchačů včetně diváků televize Prima, aby hlava státu byla vybavena plnými informacemi.“
Podle vlastních slov se prezident setkal s touto kauzou poprvé a potřeboval si zjistit informace. „Nechci urážet diváky tím, že se budu chovat jako český novinář, který vystřelí od boku nějakou spekulaci, aniž by o tom de facto pořádně věděl,“ doplnil prezident své vysvětlení, proč se svým stanoviskem vystoupil týden po zveřejnění kauzy premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem.