10. prosince 2021 16:20

Jak funguje kompetenční žaloba? Kauza Zeman vs. Fiala připomíná kauzu Zeman vs. Havel

Přestože ústava i ústavní praxe v případě sestavování nové vlády říká, že premiér navrhuje a prezident jmenuje, odmítl prezident Miloš Zeman jmenovat Jana Lipavského (Piráti) do funkce ministra zahraničí. Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) se chce bránit kompetenční žalobou. Co to znamená?

Kompetenční spor vzniká na základě kompetenční žaloby obvykle mezi dvěma státními orgány, které se domnívají, že buď oba mají nějakou pravomoc rozhodovat nebo naopak ani jeden z nich rozhodovat nechce. V případě jmenování ministra se spor týká sdílené pravomoci, přesněji jejího výkonu.

Kompetenční spor řeší Ústavní soud, který by měl vyjasnit, jaké pravomoci vlastně prezident má, jestli musí konat a případně kdy musí konat. Jde přitom o soudní řízení jako každé jiné, takže je nutné dát prostor oběma stranám a dodržet všechny zákonné termíny. Plenárními věcmi se Ústavní soud obvykle zabývá 9-12 měsíců, může ale jednání na popud soudce zpravodaje v naléhavých případech urychlit.

Zeman kontra Havel

V minulosti kompetenční spor vnikl například v roce 2000 v souvislosti se jmenováním guvernéra a viceguvernérů České národní banky. „Shodou okolností to byl tehdejší předseda vlády Miloš Zeman, který tento kompetenční spor vyvolal,“ řekl CNN Prima NEWS ústavní právník a prorektor UK Praha Aleš Gerloch. Guvernéra jmenoval prezident Václav Havel a Miloš Zeman tvrdil, že jako premiér musí toto jmenování spolupodepsat.

Ústavní soud podání premiéra Zemana napoprvé odmítl, protože ho podával předseda vlády sám. „Předseda vlády není státním orgánem sám o sobě,“ zdůraznil Gerloch. Teprve když to spolu se Zemanem podala vláda jako celek, byla tato věc nakonec jako kompetenční spor připuštěna a Ústavní soud dal po dvou měsících projednávání za pravdu Václavu Havlovi.

Bakalář nestačí

Podle Aleše Gerlocha ale ani tento soudní precedent nemusí stačit a bude záležet na znění závěrečné části žaloby (takzvaném petitu), v níž navrhovatel navrhne, jak má soud rozhodnout, i na následném petitu Ústavního soudu. „Pokud by například zněl tak, že prezident republiky je příslušný jmenovat ministra, potom se ti adresáti vlastně nedozví nic nového,“ prohlásil Gerloch v rozhovoru pro Parlamentní listy. To by v praxi znamenalo, že by premiér musel prezidentovi ustoupit.

Miloš Zeman avizoval výhrady vůči jednomu z kandidátů na ministry nové koaliční vlády hned poté, co obdržel od Petra Fialy jejich seznam. V pátek 10. prosince pak jeho jmenování odmítl. „Nízká kvalifikace. Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou,“ uvedl podle CNN Prima NEWS ve svém prohlášení Zeman. Dalším problémem je podle něj Lipavského distingovaný postoj k Izraeli a také ke spolupráci v rámci Visegrádu.

ZDROJ: CNN Prima NEWS

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom