Co možná nevíte o Václavu Havlovi: Kde měl tajný telefon, jak stoloval a kolik času strávil ve vězení?
Václav Havel byl v nejvyšší funkci 13 let, a byl tak po T. G. Masarykovi (17 let) a Gustávu Husákovi (14 let) třetím nejdéle sloužícím československým, resp. českým prezidentem. Stejně jako všichni naši prezidenti 20. století byl i Havel trestně stíhán, ve vězení nakonec strávil 4,5 roku.
O Havlově literární a dramatické tvorbě nebo o jeho působení v prezidentském úřadu se toho napsalo hodně, méně známé jsou ale exprezidentovy vztahy se ženami i některé další postřehy z jeho soukromého života.
Srnčí na daňčím a daňčí na srnčím
Václav Havel rád a dobře vařil. „Kuchyňská alchymie se podobala malé bohoslužbě. I jeho hrám. Rituály, absurdní kombinace, vše originální, bohaté, pestré. Když jsme přijížděli, byl na dveřích přilepený barevně vyvedený jídelní lístek. Srnčí na daňčím a daňčí na srnčím, jak říkával,“ vzpomíná Jitka Vodňanská v knize Voda, která hoří.
Jeden z těchto jídelních lístků psaných na psacím stroji Vodňanská zařadila i do zmíněné knihy. V listopadu 1983 tak na Hrádečku Havel podával v pondělí lečo (oběd), k večeři pak byla hovězí játra s mandlemi a bambusovými výhonky (po čínsku), rýže. Lečo se mimochodem zopakovalo ještě v neděli. „Nicméně i vaření spadalo do rance jeho pochybností. Vždycky se servírovalo na veliký stůl jako u nich v restauraci v Lucerně. Malé i velké lžičinky, lžičky, vidličenky, ubrousky, malé i velké talíře, skleničky na to a ono. Vpravo, vlevo, za talířek, před talířem. Utěšovala jsem se tím, že Vašek na závěr vždycky talíř vylíže,“ popisuje stolovací návyky Václava Havla Jitka Vodňanská.
„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
— Muž V Masce (@v_masce) December 18, 2019
- Václav Havel
* 5. října 1936, Praha
† 18. prosince 2011, Hrádeček pic.twitter.com/Y7XBnA3G28
Lou Reed, plastici a Monika Lewinská
V labyrintu místností Pražského hradu se několikrát objevili i Havlovi oblíbenci z hudební scény. Kromě slavných The Rolling Stones a Franka Zappy to byla i rocková legenda Lou Reed – zpěvák, básník a frontman skupiny The Velvet Underground. Václav Havel žertem Reedovi říkal, že se stal prezidentem díky němu. Měl tím na mysli fakt, že Reed a jeho „velveti“ inspirovali tvorbu české undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe, na jejíž zatčení a odsouzení reagovala i Charta 77. Havel a Reed sdíleli nejen hudební vkus, ale i sardonický humor a odpor k povrchnosti, pompéznosti a konformitě. Měli ovšem společné i neřesti v podobě kouření, pití a ponocování.
Když pak měl český prezident v roce 1998 přijet do Bílého domu, požadoval, aby byl pozván i jeho přítel Lou Reed. V té době zrovna vrcholil Clintonův sexuální skandál se stážistkou Monikou Lewinskou a zpěvák, jehož texty se hemžily orálním sexem, užíváním drog a duševními chorobami, úředníky v Bílém domě lehce znervózňoval. Havel ale trval na svém a výsledkem byl pečlivě připravený undergroundový večírek v Bílém domě, na kterém kromě Lou Reeda vystoupili i „plastici“. Alespoň si novináři sužovaní Clintonovi užili trochu zábavy.
Václav Havel, Lou Reed and Hillary Clinton circa 1998 http://t.co/AvcgyEa7JS pic.twitter.com/DotPvzgu0A
— The Washington Post (@washingtonpost) October 28, 2013
Seznam milenek a žen
Václav Havel miloval ženy a ony zase jeho. První manželka Olga o jeho slabosti pro něžné pohlaví věděla a milostné úlety mu tolerovala. V 70. letech byla Havlovou velkou láskou Anna Kohoutová, bývalá žena dramatika Pavla Kohouta. Jejich románek vydržel do doby, než byl Havel za podvracení republiky odsouzen na čtyři a půl roku do vězení. Z jeho manželky Olgy a milenky Anny se mezitím staly kamarádky, a dokonce si společně předčítaly dopisy, které jim z basy posílal.
Když se Havel dostal na svobodu, jeho další láskou se stala psycholožka Jitka Vodňanská. Seznámil je její bývalý manžel, signatář Charty 77, písničkář, textař Jan Vodňanský. Olga opět o všem věděla. Mezi Havlovy milenky měla patřit také Jana Tůmová, která přes den pracovala jako prodavačka v knihkupectví, večer jako šatnářka v pražské Redutě a o víkendech se věnovala amatérskému divadlu. Veřejně se ke vztahu s Havlem hlásí i spisovatelka Irena Obermannová, která tvrdí, že spolu měli poměr v době, kdy už byl ženatý s Dagmar Havlovou.
Olga Havlová (11. července 1933 – 27. ledna 1996) a Václav Havel na Hrádečku, 1978. Autor: Peter Marlow / Magnumphotos https://t.co/vrc0eS56Uo pic.twitter.com/mkmMabNpOy
— Česko ve fotografii (@cesko365) January 27, 2020
17 zastavení v nemocnici
Václav Havel měl i díky 54 měsícům stráveným ve vězení podlomené zdraví. Ve věznici prodělal neléčený zápal plic, což spolu s kouřením významně zasáhlo jeho plíce. České noviny spočítaly, že od roku 1990 byl Havel coby prezident kvůli závažným zdravotním problémům 17krát hospitalizován, v nemocnici strávil za tu dobu 230 dní a promarodil odhadem přes tři sta dní, nepočítaje v to rekonvalescenci a ozdravné pobyty.
Už v prvním roce na Hradě podstoupil operaci břišní kýly, následovat ale měly mnohem vážnější zdravotní problémy a při některých šlo Havlovi takřka o život. V prosinci 1996 mu lékaři vyoperovali zhoubný nádor a spolu s ním mu odebrali i polovinu pravé plíce. V dubnu 1998 mu pak po protržení tlustého střeva zachránil život pohotovým zásahem rakouský chirurg Ernst Bodner a prezidentův pooperační stav navíc zkomplikovala porucha srdečního rytmu. Naposledy v nemocnici ve funkci prezidenta byl Havel v roce 2002 kvůli zánětu horních cest dýchacích (11 dnů).
Na tenhle inzerát si pamatuji. Spolužák Lukáš Křístek nám ho ukazoval před hodinou nějakého marxismu, nebo co to bylo za pavědu. Všichni jsme byli zvědavi, jak ten Havel vlastně vypadá.
— Pavel Kohout (@KohoutPavel) October 5, 2018
Uplynulo dost času a komunisti jsou tu pořád. Nejen to, dokonce jich přibývá. A mladých. pic.twitter.com/MUHT6dBh2r
Haló, je tam Rakona?
Před příchodem mobilních telefonů měl Václav Havel ve své pracovně několik „pevných“ aparátů. Kromě černého šifrovacího přístroje pro utajované hovory a vnitřní hovory po Hradě to byla ještě běžná státní linka, kterou mohl prezident soukromě volat ven, ale která neměla žádné číslo. „Přesněji, nikdo ho neznal, aby se nikdo nemohl dovolat prezidentovi na stůl,“ vzpomíná na počátky úřadování na Hradě Havlův dlouholetý mluvčí Ladislav Špaček.
Jednou seděli Havel se Špačkem v pracovně, když tento telefon s nejtajnějším číslem na světě zazvonil. „Hleděli jsme konsternovaně na řinčící přístroj a nevěřili vlastním očím a uším,“ popsal Špaček příhodu ve své knize Deset let s Václavem Havlem. První se podle něj vzpamatoval prezident. Zvedl sluchátko a naštěstí místo obvyklého „tady Havel“ řekl jen „Prosím?“ Ve sluchátku se ozvalo: „Je tam Rakona?“ „Ne, tady je… ehm, tady není Rakona,“ vybruslil ze situace Havel. „A nevíte, jaké číslo má Rakona?“ pokračoval hlas na druhé straně. Prezident se obrátil ke Špačkovi a povídá: „Nevíte, jaké číslo má Rakona?“ „Proboha, položte to,“ šeptal mluvčí rozčileně. Nakonec se mu podařilo Havla přesvědčit, aby se omluvil a sluchátko položil. Bylo na něm ale vidět, že se výborně baví.
Zdroj: Ladislav Špaček: Deset let s Václavem Havlem, Praha 2012 Jitka Vodňanská: Voda, která hoří, Praha 2018