14. října 2021 01:50

Co je jaterní encefalopatie? Vysvětlujeme chorobu, kterou údajně trpí Miloš Zeman

Jaké jsou příznaky jaterní encefalopatie a jak se léčí?

Játra jsou pro tělo nepostradatelná. Dala by se označit za takovou tělesnou chemičku. Vytvářejí totiž různé sloučeniny, které potřebujeme, aby procesy uvnitř našeho těla fungovaly správně, třeba aby se nám srážela krev. A kromě toho zajišťují detoxikaci – očišťují nás od potenciálních škodlivin a pomáhají nám je odstranit z těla.

Když proto z nějakého důvodu svoji funkci neplní anebo ji plní jen omezeně, jsme v problémech – a jedním z takových problémů je právě jaterní encefalopatie, při níž zplodiny místo toho, aby je játra vyfiltrovala a tělo vyloučilo, cirkulují krví a pronikají do mozku.

Cirhóza jater je nejčastější příčinou selhání

Než se ale do těch problémů dostaneme, třeba následkem nadměrného požívání alkoholu, může to trvat i celkem dlouho. Játra mají totiž úžasnou schopnost regenerace a z poškození se zahojí, někdy to ale není bez následků. Když se musejí hojit často (třeba právě v důsledku alkoholismu), anebo se regenerují po velkém poškození (třeba po prodělání infekčních onemocnění, jako je žloutenka), nová tkáň na nich je většinou špatně uspořádaná, chaotická. A právě těmto pozůstatkům problémových pokusů jater o regeneraci se pak říká jaterní cirhóza.

Čím horší je, tím hůř játra plní svou funkci, ať už jde o zpracování živin, odstraňování škodlivin, nebo o průtok krve. Pokud je cirhóza hodně špatná, může se zkomplikovat a jednou z komplikací je právě zmíněná jaterní encefalopatie, tedy jaterní selhávání, které může být jak akutní, tak chronické.

Jaké jsou příznaky jaterní encefalopatie?

Když nebezpečné toxiny, jako je třeba amoniak, nevyfiltrují játra, zůstávají v krvi a škodí. Proniknou-li do mozku, poškozují jeho buňky, a jak se stav jater zhoršuje, začnou se projevovat první nenápadné příznaky. Člověk může zapomínat, být občas zmatený. Lékaři popisují, že mají pacienti špatný úsudek a zapáchající dech, jejich osobnost se může měnit, špatně se soustředí. Objevuje se zvláštní třas rukou, nespavost nebo i přehození denního a nočního cyklu.

Jak nemoc postupuje, zhoršuje se zmatenost, zapomnětlivost může vyústit až v demenci a neurologické příznaky se zhorší. Můžou přijít různé křeče, velká ospalost, úzkosti, velké změny osobnosti a zmatená řeč, člověk se pohybuje velmi pomalu. Může také mít těžké problémy hybnosti a v těch nejhorších případech samozřejmě nakonec přichází i kóma a smrt. Jak rychle nebo zda vůbec se popsané příznaky objeví, záleží na tom, jak dlouho a jak moc játra selhávají.

Léčba pokročilých stadií je složitá

Právě selhávání jater má být podle novinářů Deníku N příčinou hospitalizace prezidenta Miloše Zemana. Nemocniční léčbu potřebují pouze pacienti trpící závažnou jaterní encefalopatií, mírnější formy se dají řešit i v domácí léčbě.

Vzhledem k tomu, že hodně problémů působí střevní mikroflóra, podávají se antibiotika, která střevní mikroby ničí, a také laxativa, díky nimž se zbytky potravy nehromadí ve střevech. Další léčba cílí přímo na játra, která se doktoři snaží chránit před dalším poškozením a také zkoušejí už vzniklou cirhózu zmírnit.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský