13. března 2023 06:00

Vražda Kuciaka a Kušnírové odhalila mafiánskou krakatici. Objednatelé dodnes unikají trestu

Třebaže jsme dlouho žili v domnění, že vražedné hrůzy devadesátých let ustaly, incident z roku 2018 nás přesvědčil o opaku. Vražda jako vystřižená z divokých dob postkomunistických republik zásadně otřásla společností a položila jednu celou vládu.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová představovali ideální mladý pár, který měl před svatbou. Přípravy na slavnostní chvíli byly v plném proudu, Martina Kušnírová si dokonce nechala ušít boty, ve kterých by vydržela tančit celou noc. Zlata Kušnírová, matka Martiny, byla 23. února 2018 dost nervózní. Marně se snažila Martině i Jánovi několik dní dovolat. Zkontaktovala policii, která zpočátku nebyla příliš vstřícná, přesto se o dva dny později podařilo dosáhnout toho, aby se k jejich domku ve Veľké Mači jela podívat.

Místo činu Slovensko

Ján Kuciak ležel v předsíni mrtvý, se dvěma střelnými ranami v hrudníku. Na hrudi měl spáleninu, takže musel být zastřelen zblízka. Martina Kušnírová byla nalezena v kuchyni, se střelnou ranou u kořene nosu. Na místě činu byl zajištěn jeden nevystřelený náboj bez otisků prstů.

K tématu: Vražda, která otřásla Slovenskem. Smrt Kuciaka a Kušnírové stále není plně objasněna

Protože Kuciak pracoval jako novinář, veřejnost si jeho vraždu poměrně rychle spojila s jeho povoláním. Podezření bylo pochopitelné, pracoval totiž na článku o propojení tehdejší vládnoucí strany Smer s italskou zločineckou organizací ´Ndranghety. Policie ihned zamířila tímto směrem a už ve čtvrtek 1. března zadržela italského podnikatele Antonina Vadalu, jeho bratra a bratrance a provedla razie v domě a objektech spojených s jeho aktivitami v Michalovcích a v Trebišově. Následující sobotu byli ale všichni zase na svobodě. Nicméně o deset dní později byl Vadala kvůli obvinění z drogové činnosti opět zadržen na základě evropského zatýkacího rozkazu vydaného italským soudem.

Absolutní moc

Kuciak ale nepsal pouze o italských mafiánech. V centru jeho zájmu byla také jedna z nejznámějších figur slovenského podsvětí, podnikatel Marián Kočner. Ten od devadesátých let figuroval v mnoha kauzách a vytvářel si síť kontaktů mezi prokurátory, policisty, členy rozvědky i ministry. Zároveň si veškerou komunikaci se svými kontakty nahrával, aby mohl shromažďovat kompromitující materiál. Mezi nejznámější kauzy, v nichž je zapojen, patří pokus převzít kontrolu nad televizní stanicí Markíza pomocí padělané směnky, únos, instalace kamer v kanceláři slovenského generálního prokurátora, případně několik případů vydírání. Díky své činnosti měl vazby nejen na organizovaný zločin, ale také na tehdejší slovenskou vládu.

Slovenská, ale i česká veřejnost byly kauzou pobouřeny. Víc než kdy jindy se zdálo nemyslitelné, aby si zločinci vynucovali moc, tím spíš, aby mohli beztrestně vraždit každého, kdo se postaví na odpor. Vzniklo několik protestních akcí, mimo jiné shromáždění Postavme sa za slušné Slovensko, a hlasitě se protestovalo proti vládě premiéra Roberta Fica a ministru vnitra Robertu Kaliňákovi, kteří byli nejvíce podezřelí z úzkých kontaktů s Kočnerem. Následovala politická krize, která vyvrcholila ve čtvrtek 15. března pádem třetí vlády Roberta Fica.

Pád vlády a vyšetřování

Jak padala slovenská vláda, pohnulo se vpřed i samotné vyšetřování dvojnásobné vraždy. V polovině září 2018 zveřejnila policie identikit muže, který se pohyboval v okolí místa činu. Ještě ten měsíc bylo zadrženo několik osob podezřelých ze zapojení do vraždy. Mezi nimi byl bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová, tlumočnice italštiny pro Mariána Kočnera, Zoltán Andruskó a bývalý profesionální voják Miroslav Marček. Právě ten se nakonec k vraždě přiznal. V rámci dalšího vyšetřování se přiznal i Zoltán Andruskó, jenž se zároveň s vyšetřovateli dohodl na návrhu trestu odnětí svobody ve výši 10 let nepodmíněně.

Čtěte také: Dílo Bakaly, články proti mně zařídila mafie. Peníze jsem nepral, tvrdí Babiš

Podle obžaloby stál za Kuciakovou vraždou právě Marián Kočner. Mladý novinář se ve své práci zaměřil na kauzy s daňovými podvody, v nichž Kočner údajně figuroval. Půl roku před vraždou se uskutečnil telefonát mezi Kočnerem a Kuciakem, jemuž během něho rozhořčený podnikatel vyhrožoval „nalezením špíny“ nejen na Jána Kuciaka, ale i na členy jeho rodiny. Kuciak podal na Kočnera trestní oznámení, případ ale prokuratura uzavřela až po Kuciakově smrti, aniž by někoho obvinila.

Jednoduchý plán

Ve verzi obžaloby se Marián Kočner rozhodl, že Kuciak musí nejen zemřít, ale rovnou zmizet. Původním záměrem bylo novináře unést, zavraždit a tělo schovat tak, aby se už nikdy nenašlo. Zařízením hrůzného činu pověřil svou asistentku a tlumočnici Alenu Zsuzsovou. Ta se obrátila na padesátníka Zoltána Andruskóa, jenž jí dlužil peníze. Zsuzsová předala Anruskóovi fotografie a další údaje Jána Kuciaka údajně pořízené pracovníkem tajné služby Peterem Tóthem. Za vraždu mu nabídla nejen odpuštění dluhu 50 000 eur, ale také vyplacení dalších 20 000 eur. Zadlužený muž nabídku přijal, přesto si uvědomoval, že nemá úplně potenciál na chladnokrevnou vraždu.

Měl ale kamaráda, jenž kdysi pracoval jako policejní vyšetřovatel v Komárně. Tomáš Szabó ale nechtěl zabíjet sám, proto do plánu začlenil svého bratrance a bývalého vojáka Miroslava Marčeka. Hned v počátku zavrhli možnost únosu, který jim připadal z technických důvodů neproveditelný. Muži každopádně Kuciaka a Kušnírovou sledovali, a místo, kde žili, jim pro vraždu připadalo ideální. Jejich dům byl v poslední ulici ve vesnici, za domem se táhl hustý les, hned za rohem perfektní úniková trasa na dálnici a navíc místo nesnímaly žádné kamery. Po několika obhlídkách, testování komunikace a příjezdech a odjezdech „nanečisto“ stanovili přesný čas vraždy.

Zbytečná smrt

V osudný den 21. února 2018 v 18:25 zastavil vůz řízený Szabóem u nedalekého fotbalového hřiště. Vystoupil z něho Marček, oděný v černých botách, kalhotách a mikině s kapucí. Jeho výbava čítala mobilní telefon a pistoli ráže 9 mm s tlumičem a upraveným střelivem. Aby střela nepřesáhla rychlost zvuku a výstřel byl tišší, odsypal Marček z nábojnic část střelného prachu. Vzhledem k tomu, že plánoval střílet z bezprostřední blízkosti, to na účinnost rány nemělo mít vliv. Přišel k jejich domu a v 18:31 se u něj schoval. Čekal téměř hodinu, než Ján Kuciak a Martina Kušnírová přijeli z Galanty.

Protože Veľký Mač byla relativně bezpečná vesnice, nikdy nezamykali hlavní dveře. Díky tomu vešel Marček zcela bez problémů do domu a v předsíni střelil Jána Kuciaka zblízka dvakrát do hrudníku blízko srdce. V kuchyni narazil na Martinu Kušnírovou. Protože neměl nijak maskovanou tvář a nestál o svědky, střelil ji do obličeje. Ján Kuciak a Martina Kušnírová byli na místě mrtví. Marčekovi se ve zbrani zasekl náboj, proto musel přebíjet. Nevystřelený náboj ze zbraně vypadl a zůstal na místě činu. Marček z domu odešel, prozvonil Szabóa, který ho v autě vyzvedl, a oba se vydali za Andruskóem. Ten byl zaskočen faktem, že kromě Kuciaka zemřela i žena. To mohla být vážná komplikace. Stejně tak to znervóznilo a rozčílilo Zsuzsovou. Přesto ale peníze vrahům vyplatila. Martina Kušnírová zemřela, aby nemohla identifikovat vraha, jenž se stejně přiznal. O to smutnější je, že zemřela zbytečně.

Trest není pro všechny

Miroslav Marček se rodinám obětí během své výpovědi u soudu omluvil. Marián Kočner i Alena Zsuzsová svou vinu popřeli. Tomáš Szabó uvedl, že dostal objednávku pouze na Kuciakovo zmlácení. Marček byl nepravomocně odsouzen na 23 let vězení. Součástí jeho obžaloby byla i vražda podnikatele Petera Molnára v roce 2016, k níž se v rámci vyšetřování vraždy Kuciaka přiznal.

Tomáš Szabó nastoupil trest odnětí svobody 25 let. Marián Kočner i Alena Zsuzsová byli v červnu 2021 osvobozeni Slovenským nejvyšším soudem. Vyhráno ale úplně neměli. Alena Zsuzsová byla v říjnu 2021 odsouzena na 21 let odnětí svobody v případě vraždy primátora Hurbanova Lászla Basternáka, jejíž objednávku zprostředkovala. Zároveň byla i s Kočnerem v roce 2022 specializovaným soudem spojena s přípravou vražd tehdejšího prokurátora Maroše Žilinky, současného generálního prokurátora Daniela Lipšice a Žilinkova náměstka Petera Šufliarského. Jako v případě Kuciaka, i tato vražda byla údajně na Kočnerův popud objednána přes Zsuszovou a Andruskóa. Marián Kočner si navíc momentálně odpykává devatenáctiletý trest odnětí svobody za podvod se směnkou.

Na motivy událostí vznikl v roce 2020 slovenský thriller Sviňa. Na konci března 2023 bude mít v kinech premiéru dánsko-český dokumentární film Kuciak: Vražda novináře.

Zdroj: Investigace / Seznam.cz / Aktuality.sk

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom