2. října 2023 11:16

Slováci zapomněli: Ficova zkorumpovaná hrůzovláda vedla k největšímu zvěrstvu od dob Mečiara

Stalo se to 21. února 2018 za vlády Roberta Fica. Tři výstřely zdánlivě změnily Slovensko. Jak ale ukázaly slovenské volby v roce 2023, tamní obyvatelé mají krátkou paměť.

Kdo pobýval na Slovensku ve dnech krátce po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, mohl zastihnout slovenské novináře nejen šokované, ale především nezvykle jednotné. „Mysleli jsme si, že nejhorší byl mečiarismus,“ napsal vlivný východoslovenský list Košice:Dnes. Jak se na konci března 2018 ukázalo, éra Roberta Fica (SMER) dokázala praktiky 90. let a vlády někdejšího premiéra Vladimíra Mečiara překonat zvláště brutálním způsobem.

Čtěte také: Zabil až 300 lidí, těla házel prasatům. Mafiánský zabiják si tím ale vykopal i vlastní hrob

Když policisté našli teprve 27letého Kuciaka a jeho stejně starou snoubenku 25. února 2018 zastřelené v jejich domě v malé obci Veľká Mača v okrese Galanta, byli oba již čtyři dny po smrti. Kuciaka vrah zasáhl dvěma výstřely z bezprostřední blízkosti do srdce, Kušnírovou střelil do hlavy.

Tehdejší premiér Robert Fico nechal v pondělí 26. února v přímém přenosu na stůl vyrovnat bankovky v hodnotě jednoho milionu eur, což měla být odměna za jakoukoliv informaci vedoucí k dopadení pachatele. Při teatrálním vystoupení mu sekundoval ministr vnitra Robert Kaliňák. „Fico chce touto extra sumou překrýt všechny poklony, které dosud tak vášnivě skládal novinářům. Špinavé protislovenské prostitutky, idioti, hyeny, lháři, slizcí hadi…,“ zhodnotil o den později Ficovo „upřímné gesto“ šéfredaktor mediálního domu Košice:Dnes Dušan Karolyi.

Do dvou týdnů ale bylo všechno jinak. Kaliňák rezignoval 12. března 2018 a Fico vydržel jen o tři dny déle. Z funkcí je smetly masové demonstrace požadující nejen vyšetření dvojnásobné vraždy, ale také potrestání korupce a odstranění mafiánských praktik v nejvyšších patrech slovenské politiky.

Událostmi spojenými s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, archeoložky Martiny Kušnírové, je inspirovaný také slovenský film Sviňa z roku 2020.

Mohlo by vás zajímat: Tetování sovětských vězňů: Lebka značí vraha, osmicípá hvězda důležitého mafiána

Desítky let vězení pro vrahy

Kuciak pracoval jako investigativní novinář pro zpravodajský portál Aktuálne.sk a mnohé z jeho reportáží odhalovaly praktiky kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera. Později se ukázalo, že velmi trefně.

Klíčovou, ale pro policii dlouho nedosažitelnou, zůstávala především osoba objednatele vraždy. Ne že by nebylo na koho cílit, ale teprve 8. března 2019, tedy déle než rok po vraždě, se podařilo získat dostatek důkazů a vznést proti Marianu Kočnerovi obvinění. A hned o několik týdnů později se Slovensko dozvědělo, kdo stiskl spoušť – k vraždě Kuciaka a Kušnírové se přiznal bývalý profesionální voják Miroslav Marček.

Toho na místo vraždy odvezl jeho bratranec Tomáš Szabó, který předtím Kuciakův dům sledoval. Marček i Szabó odešli v září 2020 od soudu každý s 25 lety vězení. Dalším odsouzeným byl zprostředkovatel Zoltán Andruskó, který s policií od počátku spolupracoval a díky dohodě o vině a trestu dostal „jen“ 15 let vězení.

Od počátku případu ale bylo jasné, že odsoudit jen vykonavatele „popravy“ mladého novináře a jeho partnerky nestačí. Skutečnost, že Kuciakovi už půl roku před vraždou Marian Kočner vyhrožoval, byla dostatečně známá – novinář se tehdy obrátil na policii, která ale jeho obavy smetla ze stolu. Důvodem výhrůžek byly právě investigativní články.

Spravedlnost i pro objednavatele vraždy?

K velkému rozčarování slovenské veřejnosti ale pro odsouzení Mariana Kočnera a jeho spolupracovnice a tlumočnice z italštiny Aleny Zsuzsové nakonec soud nenašel dostatek důkazů a přenechal rozhodnutí odvolacímu soudu.

V té době už však slovenská politická scéna vypadala úplně jinak, než v době zavraždění Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Sebejistého Fica vystřídal jeho spolustraník Peter Pellegrini a hnutí spojované s korupčními kauzami v řádu miliard eur skončilo po volbách v roce 2020 druhé a vypadlo ze hry. Mezitím se stala prezidentskou Slovenské republiky Zuzana Čaputová, jejíž příchod na Bratislavský hrad vzbudil naději na obrodu politické kultury v zemi.

Marián Kočner i Alena Zsuzsová svou vinu popřeli. Tomáš Szabó uvedl, že dostal objednávku pouze na Kuciakovo zmlácení. Marček byl nepravomocně odsouzen na 23 let vězení. Součástí jeho obžaloby byla i vražda podnikatele Petera Molnára v roce 2016, k níž se v rámci vyšetřování vraždy Kuciaka přiznal. Miroslav Marček se rodinám obětí během své výpovědi u soudu omluvil. Tomáš Szabó nastoupil trest odnětí svobody 25 let.

Marián Kočner i Alena Zsuzsová byli v červnu 2021 osvobozeni Slovenským nejvyšším soudem. Vyhráno ale úplně neměli. Alena Zsuzsová byla v říjnu 2021 odsouzena na 21 let odnětí svobody v případě vraždy primátora Hurbanova Lászla Basternáka, jejíž objednávku zprostředkovala. Zároveň byla i s Kočnerem v roce 2022 specializovaným soudem spojena s přípravou vražd tehdejšího prokurátora Maroše Žilinky, současného generálního prokurátora Daniela Lipšice a Žilinkova náměstka Petera Šufliarského. Jako v případě Kuciaka, i tato vražda byla údajně na Kočnerův popud objednána přes Zsuszovou a Andruskóa. Marián Kočner si navíc momentálně odpykává devatenáctiletý trest odnětí svobody za podvod se směnkou.

Robert Fico se svou stranou SMER – sociálna demokracia na přelomu září a října 2023 opět vyhrál parlamentní volby a bude mít i se svým věrným souputníkem Robertem Kaliňákem možnost vyjednávat o nové vládě.

Zdroj: Investigace / Seznam.cz / Aktuality.sk

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom