Satelity zaznamenaly záhadný signál z kosmu. Není daleko a neustále se opakuje
Tajemný signál, který zaznamenaly pozemské satelity, se pravidelně opakuje každých 16 dní. Čeká nás snad mimozemská invaze jako v knize Problém tří těles?
Pokud jste četli knižní sci-fi sérii spisovatele Lioua Cch-sina Vzpomínka na Zemi, máte rozhodně důvod k obavám. Pomocí čínského radioteleskopu FASTE byl totiž objeven tzv. rychlý rádiový záblesk – ve zkratce FRB z anglického Fast Radio Burst – který se pravidelně opakuje každých 16 dní.
Astronomers have found a #FRB that repeats on a regular cycle. Every 16.35 days, the signal named FRB 180916.J0158+65 follows a similar pattern. For four days, it will spit out a burst or two every hour. Then it falls silent for 12 days. https://t.co/QhFFEaZtE7 @ScienceAlert pic.twitter.com/h8hWbNo3DC
— The SETI Institute (@SETIInstitute) February 11, 2020
Díky tomu, nebo spíše kvůli tomu je FRB 180916 mimořádně záhadný a znepokojivý, protože astronomové nejsou schopni jednoznačně vysvětlit jeho původ a nerozumějí, proč se stále vrací. Jediné, co o podivných signálech z vesmírů zatím zjistili, je umístění jeho zdroje, který se nachází přibližně 3 miliardy světelných let od Země, což je v měřítku vesmíru a povahy dalších FRB poměrně blízko.
Opakuje se každých 16 dní
Záblesk se poprvé objevil 20. května 2019, ovšem odhalen byl v datech zmíněného radioteleskopu až v listopadu téhož roku. Následná pozorování ukázala, že na rozdíl od jiných FRB vysílá časté a opakující se záblesky rádiových vln, což přirozeně vzbudilo v řadách astronomů masivní zájem a zkraje roku 2020 začal podrobný výzkum.
Ke studiu objektu vědci využívají především soustavu Very Large Array Národní vědecké nadace Karla G. Janského, pomocí které určili polohu zdroje. Díky tomu bylo možné místo pozorovat ve viditelném světle také pomocí teleskopů Subaru na Havaji, které ukázalo, že se nachází na okraji trpasličí galaxie. Pozorování prostřednictvím VLA také odhalilo, že kromě silných a pravidelně se opakujících záblesků vysílá zdroj další, mnohem slabší rádiové vlny.
S vyspělou civilizací se nepočítá
Bohužel vědci zatím nepočítají s možností, že za signálem stojí vyspělá civilizace, která směrem k Zemi vysílá záměrně. Hlavními kandidáty na charakteristiku zdroje jsou pro FRB obecně superhusté neutronové hvězdy nebo neutronové hvězdy s velmi silným magnetickým polem, tzv. magnetary. Navíc další objevené FRB, konkrétně s označením 12102 z června 2020, přineslo rovněž opakující se záblesky, které dávají vědci do možné souvislosti s oběžným pohybem. Ať už se jedná o černou díru, nebo masivní či neutronovou hvězdu.
To by vysvětlovalo identickou periodicitu, byť lidstvo není schopné „dohlédnout“ takovou vzdálenost s možností přesněji určit, co se na daném místě nekonečného prostoru vlastně děje. Stále se však vědci dostávají dál a začátkem roku 2021 oznámili, že oblast produkující popisované pulsy má rozměry přibližně 1 kilometru, což by v divokých vědecko-fantastických úvahách mohl být klidně nějaký vesmírný vysílač.
S největší pravděpodobností to ale bude pomalu rotující magnetar, který by měl dokázat, že realita bývá v porovnání s knihami a filmy o poznání nudnější.
Zdroj: Nature