Čína prý zachytila signály mimozemské civilizace. Jak reagovali Američané?
Internetem se rychlostí blesku šíří zpráva o tom, že Čína pravděpodobně zachytila rádiové signály přicházející z vesmíru. Článek publikovaný na čínském webu Science and Technology Daily citoval Zhang Tonjie, vedoucího čínsko-amerického týmu pátrajícího po mimozemské inteligenci, podle nějž odborníci při procházení záznamů z roku 2019 objevili dvě sady podivných úzkopásmových elektromagnetických signálů. Další takové signály pak zachytili v roce 2022 při pátrání po exoplanetách.
Článek, který začal rychle trendovat na sociálních sítích, ale vzápětí z webu zmizel. Podle agentury Bloomberg není jasné, proč ho redakce depublikovala. Web Science and Technology Daily je přitom on-line verzí stejnojmenného odborného deníku vydávaného čínským ministerstvem pro vědu a technologie.
The Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope (FAST) is the largest radio telescope on Earth and is located in the Dawodang depression, Guizhou, China. pic.twitter.com/M0A8wfHuTr
— Chris (@christonpere) June 15, 2022
Největší radioteleskop světa
Podezřelé signály mimozemského původu měl zachytit obří radioteleskop FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) skenující oblohu v pásmu nízkých frekvencí. Po rozpadu prastarého radioteleskopu Arecibo v Portoriku v srpnu 2021 se stal FAST se svou anténou o průměru 500 metrů největším zařízením svého druhu na světě.
Radioteleskop přezdívaný Nebeské oko se nachází v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny a do testovacího provozu najel v roce 2016. Jeho hlavním úkolem je výzkum vodíkových mračen a pulzarů a také „odposlech“ případných mimozemských civilizací v rámci mezinárodního programu SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence).
Běžné rušení?
Sám původce senzační informace Zhang Tonjie měl ale podle dalších zdrojů své tvrzení relativizovat s tím, že mohlo jít také o běžnou elektromagnetickou inferferenci a záznamy bude nutné pečlivě prověřit. Elektromagnetickou interferencí přitom způsobují svým provozem například mobilní telefony, radary a satelitní přijímače, ale také běžné elektrické přístroje, jako jsou lednice, počítače nebo mikrovlnné trouby. Ve snaze omezit tento typ rušení čínské úřady v okruhu osmi kilometrů kolem radioteleskopu FAST vystěhovaly na 5 000 lidí.
Skeptický k „čínským“ mimozemským signálům je i Dan Werthimer, který má na univerzitě v kalifornském Berkeley na starosti program SETI a spolupracuje v tomto směru i s čínskými vědci. „Všechny signály zachycené výzkumníky SETI jsou produktem naší civilizace a ne nějaké cizí,“ řekl Werthimer serveru Space.com. Dokonale ochránit radioteleskop před elektromagnetickým smogem produkovaným lidstvem by podle něj znamenalo umístit ho na odvrácenou stranu Měsíce.
ZDROJ: Bloomberg