Český mimozemský poklad přináší smrt. Proč se vltavínům přezdívá zelené zlo?
Vzácné vltavíny
Minerální kameny z okolí řeky Vltavy obestírá tajemství i mnoho pověstí. Chamtivost po cenných vltavínech však nejednomu sběrači přinesla smrt.
Vltavín neboli moldavit je drahý kámen, který spadl na Zemi přímo z vesmíru. Roku 1787 jej objevil nedaleko Týna nad Vltavou profesor Josef Majer. Drahokam má však původ mnohem starší, přičemž vědecké prameny naznačují, že se v naší kotlině objevil už před 15 miliony lety, kdy na území dnešního Bavorska dopadl meteorit o průměru jednoho kilometru, čímž vytvořil Rieský kráter. Jak můžete názorně vidět v pořadu Prima ČESKO 4. dubna ve 20:00 na Prima ZOOM, zlomky zesklovatělé horniny poté odlétly na jih Moravy a Čech v oblasti kolem řeky Vltavy, kde se díky tomu nyní nachází nejbohatší naleziště „českého smaragdu“.
Vltavín Zdroj: profimedia.cz
Prokletý poklad
Lidově řečené Vodníkovy slzy, jak byly drahokamy v minulosti nazývány, za sebou mají však dlouhou krvavou stopu. Díky unikátní zelenkavé barvě, zajímavé historii a přisuzovaným magickým účinkům po nich už od nepaměti pravidelně pátrají nadšení sběrači s vidinou rychle vydělaných peněz. Nelegální těžba však mnohdy pro hledače české rarity s mimozemským původem končí tím nejhorším scénářem, čímž je smrt zasypáním. Místní proto cenným kamenům dali výstižnou přezdívku zelené zlo.
Vltavíny však nepřinášejí jen neštěstí a strasti. V Jižních Čechách byly spojovány s tradicí svatebních obřadů, kdy ženich své vyvolené předal zmíněný kámen jako důkaz hluboké lásky. Dnes už jsou ale bohužel při ceně tisíců korun za jeden gram častější případy hledačů pokladů než mladých chasníků vyznávajících se ze svých citů. Skutečností ale i přesto zůstává, že jedné z nejcennějších hornin jsou stále přisuzovány nejrůznější magické účinky. Mimo jiné pozitivní vliv na čakry, tlumení bolesti či schopnost detoxikace a napomáhání relaxace.