Před 91 lety byla v Rio de Janeiru odhalena socha Krista Spasitele. Její vznik byl nesmírně komplikovaný
Od roku 1931 shlíží na brazilské Rio de Janeiro Kristus Spasitel, jeden ze sedmi novodobých divů světa.
Monumentální socha Krista Spasitele nad brazilským Rio de Janeirem shlíží ze skalnatého vrcholu Corcovado z nadmořské výšky 710 m a mohlo by se zdát, že je tu takto od pradávna. Přesto je příběh jeho stavby zastřený rouškou politických roztržek a rozhodnutí, socha kvůli tomu nemohla být postavena hned a od prvního nápadu k realizaci uplynulo bezmála jedno století.
Socha Krista Spasitele stojí na vyhlídkovém vrcholu Corcovado (710 m n.m.) v NP Tijuca a je i s podstavcem vysoká 37 m. V roce 2012 byla společně ještě s několika dalšími přírodními památkami v okolí zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a byla vyhlášena jedním ze sedmi novodobých divů světa.
Monumentalita sochy, jež měla být především náboženským a poutním cílem, budí nejen úžas a neutuchající uznání, ale i spoustu otázek. První nápad postavit ohromnou sochu Krista nad hříšným Riem se objevil nejspíš kolem roku 1850. O devět let později požádal o audienci u brazilské princezny Isabely kněz Pedro Maria Boss. Ta jej sice přijala a vyslechla si jeho návrhy a smělé plány postavit nad městem náboženskou památku, již nebude ve světě rovno, ale finance potřebné pro stavbu neposkytla. Proslýchá se, že hlavním důvodem odmítnutí dotace byla poněkud neutěšená finanční situace královského dvora a také nový sekularizační zákon, který striktně odděloval světské záležitosti od těch církevních.
Sbírka na Ježíše
Zajímavá myšlenka upadla na dlouhou dobu v zapomnění a objevila se opět až při přípravách oslav 100. výročí vyhlášení nezávislosti Brazílie, které připadlo na 7. září 1922. Stavbu monumentu si objednala v roce 1921 Arcidiecéze Rio de Janeira a na podporu svého záměru vyhlásila sbírku Semano do Monumento (Týden pro památník). V ten okamžik už mohla požádat i o dotace. Ambicióznímu projektu nahrávala i výstavba železnice, jejíž konečná stanice měla být téměř až na vrcholu Corcovada, na němž dnes socha stojí. Velmi zajímavý moment realizace celého projektu nastal v roce 1922, kdy byl slavnostně položen základní kámen. Nicméně v ten okamžik ještě nikdo neměl ani tušení, jak bude výsledná socha vlastně vypadat.
Vlastní architektonická soutěž s názvem „socha Krista“ proběhala až o rok později. Komise, která hodnotila zaslané návrhy, nakonec vybrala dílo brazilského inženýra Heitora da Silvy Costy, jenž představil Krista Spasitele s otevřenou náručí.Stavební práce byly započaty v roce 1926 a k realizaci projektu byl přizván uznávaný francouzský sochař Paul Maximilian Landowski, jemuž připadl nelehký úkol vytvořit 1 145 tun vážící a 30 m vysokou sochu Krista Spasitele, jehož roztažené paže mají symbolizovat „všeobjímající boží náruč“ a obyvatelům a návštěvníkům Ria de Janeira posílat jasný vzkaz: „Buďte srdečně vítáni!“
Dnes je výročí. Pro Krista
Dnes si připomínáme výročí slavnostního odhalení tohoto monumentu, který vskutku nemá ve světě obdoby. To, že se během let socha stala spíše turistickou ikonou než vyhledávaným náboženským poutním místem, je věc jiná. Nic to však nemění na tom, že je jedním z nejznámějších městských a státních symbolů na světě.
Unikát, který dlouho neměl ve světě konkurenci
Stavba tak velké sochy si v konečném součtu vyžádala celkovou investici 250 000 USD. V té době to byly vskutku velké peníze a jejich největší část byla vybrána ve sbírkách mezi věřícími a zbytek byl dofinancován díky státním dotacím. Původní technický plán počítal s vytvořením ocelové konstrukce ve tvaru kříže. Ocelová konstrukce se ale během realizace stavby ukázala jako méně vhodná a byla nahrazena železobetonem. Na železobetonovou konstrukci byly v naneseny vrstvy mastku, který se lépe a snáze opracovává, z dlouhodobého hlediska vykazuje stálejší vlastnosti než jiné materiály a dává soše tolik charakteristickou bílou barvu.
Jak již bylo uvedeno výše, je vlastní socha vysoká 30 m a stojí na 7 m vysokém podstavci. Z této úctyhodné váhy připadá jen na hlavu 35,6 tuny a na každou ruku pak 9,1 tuny. Rozpětí paží je 23 m. K cestě na vyhlídkovou terasu na vrcholu hory Corcovado využívá většina turistů historickou železniční dráhu vystavěnou v roce 1885. Konečná stanice vláčku končí asi 40 m pod vrcholem, na nějž vede schodiště s 220 schody nebo soustava eskalátorů a výtahů. Vyhlídková terasa pak poskytuje úchvatný výhled nejen na Rio de Janeiro, ale i na legendární pláže Copacabanu a Ipanemu, mezinárodní letiště Rio de Janeiro-Galeão, světoznámý stadion Maracanã nebo třeba nepřehlédnutelnou Cukrovou Homoli (Pao de Acúcar).
Až do roku 1994 se Rio de Janeiro pyšnilo světovým unikátem a nejvyšší sochou Krista na světě. V roce 1994 však byla dostavěna socha Krista Svornosti v bolivijské Cochabambě a o dalších 15 let později dokončili sochu Krista Spasitele, nebo chcete-li Krista Krále, v polském Ṥwiebodzinu, jež je vysoká 36 m a v současné době drží světový primát. Skutečnost, že brazilský Cristo Redentor již není nejvyšší sochou Krista na světě, nic nezměnila v atraktivitě místa. Statistiky uvádějí, že k soše se vypraví ročně více než 2 miliony turistů z celého světa. Ve stínu turistické atraktivity brazilského monumentu tak zůstávají snahy katolické církve vrátit místu jeho původní význam a lesk náboženského a poutního místa. V roce 2006 byla nedaleko sochy vysvěcena kaplička Nossa Senhora Aparecida, v níž se dnes odehrávají svatby a křty.
Zdroj: Encyclopedia Britannica