10. října 2022 04:30

Lidstvo může zvrátit oteplování pólů. Představený plán je levný a zabránil by katastrofě

Kontrola teplot je dlouhodobým snem nejen vědců. Přestože schopnost ovládat samotné počasí je stále v nedohlednu, objevila se alespoň možnost mu úspěšně vzdorovat a udržet část povrchu planety ve stálé teplotě.

Globální oteplování patří mezi nejdiskutovanější fenomény současnosti. Jedním z problémů, které přináší, je také ohřívání obou pólů a s tím spojené vlny tepla v Arktidě a Antarktidě a následné tání ledovců. Kvůli tomu hrozí zvýšení mořské hladiny po celé planetě, což s sebou může přinést další katastrofální následky. Je vůbec v lidských silách něco takového zvrátit? Podle studie Enviromental Research Communications ano.

Studie předkládá určité řešení, díky kterému by se póly mohly ochladit, a to relativně levně. Spočívá v omezení slunečního světla. Podle dané studie by byl postup prostý – tryskové letadlo poletí ve výšce 13 kilomentrů nad klíčovými oblastmi a vypustí mikroskopické části aerosolu. Ty by postupně dopadaly k pólu a redukovaly působení slunečního světla, čímž by ochlazovaly jeho povrch.

Chladící letadla

Ochlazování by probíhalo pravidelně v závislosti na ročních obdobích na obou pólech, a to v dlouhých dnech místního jara a počínajícího léta. Na obě světové hemisféry by přitom stačila jedna určená letka, která by cestovala na opačný pól se změnou období. Podle odhadů studie by 125 určených letadel zvládlo ochladit klíčové regiony o 2°C za rok. Tím by se póly mohly časem vrátit k teplotám, které měly před industrializací.

Jednou z výhod navrhovaného postupu je jeho relativně nízká cena. Tento proces by každý rok stál 11 miliard dolarů, což je částka nemalá. Přesto je to pouze třetina toho, co by stálo ochlazování celé planety, a pouhý zlomek ceny, jíž bychom platili za svět bez emisí. Zároveň se nepočítá s přílišným rizikem pro 1 % populace, které žije v klíčových oblastech. Největší vliv by však měl postup mít na teplotu samotných pólů.

Naděje na chladnější zítřky

Samozřejmě je nutné počítat s tím, že vše výše popsané je pouze teorie a do praktického zpracování pořád kus cesty zbývá. Zároveň je třeba myslet na to, že ochlazování pólů je léčba pouze symptomů, nikoli nemoci. Ochlazování pólů by ochránilo malou část planety, i v malém rozsahu by to ale mohlo znamenat klíč k redukci teplot obecně. V každém případě pak máme na dosah nástroje k udržení stabilní hladiny moře.

Zdroj: IOP

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom