17. června 2021 13:11

Za kolik úmrtí horkem může globální oteplování způsobené lidmi? Výsledky nejsou vůbec příznivé

Vědci zkoumali data ze 43 zemí světa po dobu 27 let a přišli s výsledky, které nás rozhodně těšit nemohou.

Globální oteplování má na lidské zdraví mnoho dopadů. Nárůst zdravotních problémů a dokonce i úmrtí v důsledku horka je jen jedním z nich. Teď se ale ukázalo, že je tento problém o dost závažnější, než si vědci mysleli.

Data hovoří jasně

Odborníci pečlivě prozkoumali data o úmrtích způsobených vysokými teplotami ve 43 světových zemí posbíraná mezi lety 1991 až 2018. Aby odlišili úmrtí, která se stala v důsledku klimatické změny, vypočítali a nasimulovali scénáře, ve kterých žádné faktory antropogenního globálního oteplování a emise skleníkových plynů neexistovaly. Výsledky jsou velmi neoptimistické.

Ukázalo se, že lidmi způsobené globální oteplování je příčinou víc než třetiny všech s horkem spojených úmrtí. Přesněji mají naše vlastní činy na svědomí 37 procent z nich.

Rozdíly v regionech i městech

Zajímavé je, že mezi jednotlivými regiony panují obrovské rozdíly. Nejvyšší procento mrtvých v přímém důsledku klimatických změn je v Jižní Americe a jihovýchodní Asii. Úplně nejtragičtější dopady vědcům vyšly v Ekvádoru a Kolumbii. Tam se pohybovaly okolo 76 procent. Podobně špatné výsledky vyšly také v některých velkoměstech. Například v New York City dojde ke 144 úmrtím ročně, ke kterým by bez globálního oteplování nedošlo.

Nejde o budoucnost, problémy máme už teď

Očekáváme, že tato procenta dál porostou, pokud se buď neadaptujeme, nebo s klimatickými změnami něco neuděláme,“ prohlásila vedoucí autorka studie, doktorka Ana M. Vicedo-Cabrerová. „Zatím se přitom průměrná teplota na planetě zvedla jen o jedno jediné procento, což je pouhý zlomek toho, čemu bychom čelili, pokud bychom dál pokračovali tak, jako doposud.“

Studie je samozřejmě založená na datech z menšího množství zemí, než by pro naprosto přesný výstup bylo třeba, to ale na výsledku nic nemění; výzkum totiž podle autorů jednoznačně a nepochybně prokázal, že následky globálního oteplování nejsou jen něco, co přijde v budoucnosti, ale že už s nimi žijeme, právě tady a právě teď. A je proto prý nejvyšší čas začít jednat.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora