Bill Gates chce ochránit Zemi před Sluncem. Zvláštní nová technologie může vyřešit globální oteplování
Jeden z nejbohatších mužů planety investuje do technologie, která by mohla vyřešit globální oteplování. Ale taky proměnit Zemi v kouli ledu.
Pokud patříte k fanouškům kresleného seriálu Simpsonovi, možná si vzpomenete na epizodu, v níž chtěl majitel místní jaderné elektrárny Montgomery Burns zastínit slunce a pořádně na tom vydělat.
Bill Gates naštěstí pana Burnse nijak zvlášť nepřipomíná. Ano, pár zvláštních nápadů už jsme od něj slyšeli, jako když navrhoval jíst jen syntetické maso nebo označil bitcoin jako škodlivý pro planetu. Vše ale dělal pro záchranu životního prostředí, do kterého pravidelně investuje nemalé prostředky. A nejinak je tomu v případě nového výzkumného projektu.
Co je geoinženýrství?
Spolu s dalšími soukromými dárci začal Gates financovat harvardský program pro výzkum takzvaného solárního geoinženýrství. Geoinženýrství je všeobecný termín pro technologie, které mají za cíl v co největším měřítku ovlivnit fyzické vlastnosti Země. Jako dobrý příklad můžeme uvést třeba proces zachytávání a ukládání odpadního oxidu uhličitého tak, aby se nedostal do atmosféry, anebo proces, kterému se poeticky říká „výsev mraků“ a víceméně jde o ovlivňování srážek chemickými reakcemi.
Cloud seeding neboli výsev mraků
Solární geoinženýrství se pak zaměřuje přímo na způsoby, jak v případě potřeby částečně zablokovat sluneční paprsky na atmosférické úrovni naší planety tak, aby se dala v případě klimatické krize ochladit.
Země jako koule ledu
Tato nová technologie spočívá ve vypuštění aerosolových částic do atmosféry. Vědci by víceméně chtěli umět uměle vyvolat to, co se v roce 2010 stalo po výbuchu sopky na Islandu, když oblaka sopečného prachu zastínila nebe půlce Evropy. Na místě je nicméně opatrnost, neboť není dobré zapomínat, že aerosolové částice v atmosféře zvládly kdysi vyhubit dinosaury a my bychom v případě vymknutí z kontroly nemuseli dopadnout o moc lépe. Jednou z varovných variant může být katastrofický film Ledová archa z roku 2013, ve kterém podobný nevydařený pokus proměnil Zemi v neobyvatelnou kouli sněhu a ledu.
Vědci, kteří za harvardským projektem nazvaným SCoPEx (Stratospheric Controlled Perturbation Experiment) stojí, proto chtějí ve výzkumu postupovat extrémně opatrně. „Chceme použít meteorologický balon a vyzvednout s jeho pomocí zařízení do výšky 20 kilometrů. Tam vypustíme malé množství materiálu, 100 gramů až dva kilogramy, a budeme provádět různá měření,“ vysvětlili.
Strach z globálního oteplování sílí
Vědci jsou zatím rozhodnuti experimentovat hlavně s uhličitanem vápenatým, s nímž se běžně setkáte například v přípravcích proti pálení žáhy, neboť se jedná o křídu. V rozumném množství se dá považovat za neškodný, ale jak přesně se bude chovat v atmosféře, je zatím nejasné. Vědci proto plánují zahrnout do studie i sulfáty, což jsou sice znečišťující látky, ale v ovzduší se běžně vyskytují.
Pro podporu tohoto projektu se vyjádřila i vlivná Národní akademie Spojených států amerických, jejíž členové slouží bez nároku na honorář jako národní poradci v oblasti vědy, techniky a medicíny, a vyzvala vládu Spojených států, aby na tento výzkum vyčlenila alespoň 100 milionů dolarů. Stejně jako Gates a další mecenáši mají totiž za to, že lidstvo už v brzké budoucnosti může podobnou technologii potřebovat k přežití. A až se tak stane, bude už pozdě na to začít podobné možnosti teprve zkoumat.