Neil Armstrong mohl 3 roky před přistáním na Měsíci tragicky zemřít. Podívejte se, jak zachránil sebe i kopilota

Legendární astronaut Neil Armstrong měl rozhodně zajímavý a mnohdy dramatický život, a to i před letem na Měsíc. Jedním z okamžiků, který pro něho málem neskončil dobře, byl i let Gemini 8.

Hlavní posádku daného letu tvořili Armstrong jako velící pilot a David Scott jako pilot. Cílem letu bylo setkání s víceúčelovým satelitem Agena TV-8, který vznikl v projektu určeném pro špionážní účely. Po setkání měl Scott provést druhý americký výstup do otevřeného vesmíru a celý let měl trvat 75 hodin, čili 55 oběhů Země. Oba stroje odstartovaly 16. března 1966 s dvouhodinovým odstupem. Setkání se podařilo a Gemini 8 se úspěšně spojil s Agenou. Šlo o první takové spojení ve vesmíru, brzy však začaly potíže.

Nečekaná rotace

Když soulodí prolétalo nad Indií, začalo náhle rotovat doleva. Podle instrukcí z Houstonu astronauti několikrát zkusili Agenu vypnout a řídit jen Gemini, to ale nepomohlo. Jak můžete vidět v dokumentu Neil Armstrong osobně na Prima ZOOM, nakonec se od Ageny odpojili, ale rotace se zhoršila a Gemini se otáčela čím dál rychleji. Loď prováděla otáčku za sekundu, astronauti měli všechno rozmazané a hrozilo, že každou chvíli ztratí vědomí, což by samozřejmě vedlo k tragické smrti. Armstrongovi se v duchapřítomném okamžiku nakonec povedlo spustit řídící systém pro přistávání a vypnout hlavní motory. Tím loď stabilizoval a dostal do stavu, kdy se dala ovládat.

Ředitel letu následně rozhodl o jeho ukončení a posádka Gemini 8 zamířila do moře, na místo 3 000 metrů od Okinawy, kam pro ni vyrazil torpédoborec Mason. Vše dobře dopadlo a oba astronauti se úspěšně vrátili domů. Přestože se nějaký čas spekulovalo, kde posádka udělala chybu, nakonec byla závada někde jinde. Gemini 8 měla závadné pomocné motory a rotaci způsobila jejich zaseknutá tryska. Armstrong o tři roky později v roce 1969 jako první člověk vstoupil na povrch Měsíce.

Zdroj: Wikipedie / NASA / National Air and Space Museum

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom