28. června 2022 06:00

Rekordní záblesk na Jupiteru způsobil náraz asteroidu. Připomíná slavnou katastrofu

Do planety Jupiter narazil potulný asteroid. Množství uvolněné energie při střetu obrovského tělesa s hustou jupiterskou atmosférou bylo obrovské.

Když astronomové v říjnu 2021 pozorovali Jupiter, objevil se na něm neobyčejně zářivý záblesk. Něco narazilo do největší planety naší sluneční soustavy a energie, která přitom vznikla, byla neskutečně obrovská. Na to, abyste ji dokázali vytvořit, byste potřebovali dvě megatuny TNT. Co by takové množství energie udělalo s planetou Zemí, už víme. Odborníci, kteří se celou záležitostí zabývali, vše přirovnali k tunguské katastrofě z roku 1908.

Poslední byla kometa

Tunguská katastrofa, záhada nebo jen událost, byl extrémně silný výbuch na Sibiři, jehož příčiny nejsou zatím úplně jasné. Vědecké teorie mluví o meteoritu s rozměry mezi 50 a 190 metry, který explodoval zhruba 10 kilometrů nad zemským povrchem. Výbuch vyvrátil a zpřelámal 80 milionů stromů v oblasti velké 2 150 čtverečních kilometrů.

Jupiter samozřejmě jakožto plynný obr žádný povrch nemá, jeho atmosféra je ale velmi hustá, takže se vlastně dá hovořit o nárazu, když se k němu nějaký nešťastný asteroid zatoulá moc blízko. Vědci váhu tělesa, které svým střetem s jupiterským bouřlivým podnebím způsobilo největší záblesk na planetě od dob, kdy se s ní v roce 1994 střetla kometa Shoemaker-Levy 9, odhadli na 4,1 milionů kilogramů.

Obr jako štít

Zajímavé je, že jupiterský bolid podle odborníků nebyl zas tak velký, jak by někteří možná čekali. Napříč údajně měřil jen 15 až 30 metrů, což je cca velikost běžného paneláku. Důležitou roli ale hrála jeho rychlost, protože jej pomohla díky tření v Jupiterově atmosféře rozehřát až na 8 tisíc stupňů Celsia.

On September 13, 2021, the bright impact flash was spotted on the Jupiter by Brazilian astronomer José Luis Pereira. Not a lot of info on the impacting object yet but its likely to be large and/or fast!

Posted by The Science Thinkers on Thursday, September 23, 2021

Záblesk, který mohli astronomové pozorovat, byl sice výjimečně jasný, podobné události ale na obrovi naší sluneční soustavy nijak výjimečné nejsou. Naopak, dějí se tam asi tak stokrát až tisíckrát častěji než na Zemi. A to je dobře, protože jeho gravitace funguje pro Zemi jako štít a díky tomu si na naší planetě takovouto „Tungusku“ neužíváme každý rok.

Zdroj: ArXiv

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom