Za zrodem Země může být Jupiter. Ve Sluneční soustavě měl hrát ničivý kulečník
Jak funguje vesmír VI 9 - vznik planet
Země mohla vzniknout díky destrukční síle Jupiteru. Ukazuje to teorie a simulace z roku 2015.
Velikost planet má vliv na prostor kolem sebe a vzájemně přítažlivé síly, jež s velikostí bezprostředně souvisí, drží planety Sluneční soustavy v bezpečném odstupu. Menší tělesa za miliardy let buď zmizela v nenávratnu, nebo dopadla na povrch planet či jejich satelitů. Krátery zbrázděná tvář našeho souputníka Měsíce je toho jasným důkazem.
Velký útok
Velké planety, jako jsou Jupiter a Saturn, mohly mít podle teorie Konstantina Batygina vliv na podobu Sluneční soustavy. Respektive na to, proč nemáme žádné superzemě a proč uvnitř dráhy Merkuru neobíhá žádné těleso. Batygin přišel s modelem zvaným Velký útok, na který se můžete detailně podívat v dokumentární sérii Jak funguje vesmír na Prima ZOOM. Simulace začíná se šesti dávnými superzeměmi ve středu naší Sluneční soustavy na blízké oběžné dráze kolem Slunce, což je typické pro jiné soustavy. Postupně se pak projevuje, že vnitřní migrace Jupiteru by rozpoutala ničivý kulečník ve vnitřní soustavě, kdy by Jupiter sloužil jako ničitel jiných těles s překrývající se dráhou.
Kolize těles Zdroj: Getty Images
Zbytky těchto těles by poté putovaly ke Slunci a současná Sluneční soustava by se zformovala z planetesimál poté, co Jupiter změnil svůj kurz. Teorie rovněž pracuje s představou, že pokud kdysi ještě neexistovaly planety ve vnitřní Sluneční soustavě, zničené zbytky planet mohly být odstrčeny solárním větrem pryč, což by způsobilo nedostatek planetárního materiálu k formování planet právě uvnitř orbity Merkuru.