Do Jupiteru narazil nový vesmírný objekt. Proč je to dobrá zpráva pro lidstvo?
Nová kolize vesmírného objektu s Jupiterem se sice nevyrovná srážce z roku 1994, přesto se jedná o podstatnou zprávu pro lidstvo.
Něco velkého zasáhlo Jupiter. Incidentu, při kterém došlo k jasnému záblesku, si všimla celá řada pozorovatelů a po vychladnutí emocí lze prohlásit, že šlo o jednu z nejlépe zdokumentovaných srážek vesmírného objektu s touto planetou. Fotky a krátká videa přišla ze všech koutů světa (převážně z Francie, Německa či Brazílie) a jejich prostřednictvím bylo možné blíže určit, co se o nějakých 600 milionů kilometrů dál od Země vlastně stalo.
Something hit Jupiter yesterday.
— Paul Byrne (@ThePlanetaryGuy) September 14, 2021
Brazilian astronomer José Luis Pereira detected an impact flash (the subtle white splotch in this gif) on the giant planet Sept. 13.
Will follow-up observations reveal damage to the atmosphere?
(GIF processed by Marc Delcroix, h/t @peachastro) pic.twitter.com/6321pkkPp5
Jaký objekt do Jupiteru narazil?
V první řadě bylo vyloučeno, že by se incident uskutečnil blíže k Zemi a Jupiter sehrál pouze roli zajímavého pozadí. Ne, ke srážce skutečně došlo u největší planety našeho solárního systému, je ale poměrně složité určit, o jaký objekt se vlastně jednalo. Astrofyzik Marc Delcroix, který pracuje v NNT Communication Science Laboratories v japonském Tokiu, vypočítal velikost objektu na přibližně 20 metrů, čímž možná vesmírné pozorovatele mírně zklamal. Záblesk je totiž poměrně jasný a původně se mluvilo o objektu velkém až stovky metrů. Fakt, že po sobě na Jupiteru nezanechal žádný pozorovatelný kráter, ale potvrzuje Delcroixovu teorii, a co je důležité, rozpadnout se mohl s největší pravděpodobností už v atmosféře.
Here is an image obtained by Rico and myself 1hr after the impact event. The site is clearly resolved and no visible scar was left (just as with previous impact flash events.) The object was probably too small to reach the deeper atmosphere. https://t.co/gQGewHR93U pic.twitter.com/IME2LLj3L1
— Damian Peach (@peachastro) September 14, 2021
Šlo s největší pravděpodobností o část rozpadlé komety, která uvízla v gravitačním poli planety, což ve skutečnosti není žádné velké překvapení a k podobným srážkám zřejmě dochází velmi často. Delcroix je ale přesvědčen, že jde po dlouhé době o velmi dobře zdokumentovaný případ, ze kterého je možné opět získat některé důležité informace. Zatím se ale nevyrovná incidentu z roku 1994 a srážce Jupiteru s kometou Shoemaker-Levy9. Šlo o neperiodickou kometu, která byla objevena 23. března 1993 už v podobě úlomků doprovázených prachovou stopou. Integritu komety narušila slapová síla Jupiteru o půl roku dříve a v rozmezí od 16. do 22. července 1994 postupně její kousky dopadly na povrch planety.
Přínos Jupiteru pro lidstvo
Největší úlomky komety měřily až 3 kilometry a jejich rychlost při dopadu mohla činit až 60 kilometrů za sekundu. Na místech dopadů byly nejprve pozorovány výtrysky plynů a následně se na těchto místech vytvořily tmavé skvrny pozorovatelné ještě o rok později. Nejsilnější dopad ve smyslu kinetické energie činil až 6 milionů megatun TNT, což je přibližně čtyřnásobek síly všech jaderných zbraní na Zemi.
I díky tomu si ale může veřejnost připomenout, jak velkou roli hraje Jupiter v naší soustavě a jak neocenitelnou práci pro Zemi dělá. Je totiž jisté, že díky své gravitaci Jupiter odklání mnoho vesmírných objektů od kolizních drah s dalšími planetami, případně slouží jako svého druhu gravitační magnet, který čistí prostor všude kolem nás. Má se za to, že i díky přítomnosti tak velké planety mohl na Zemi vzniknout a pokračovat život.