25. listopadu 2022 06:00
Adam Vala

NASA chce dobýt asteroid nedozírné ceny. Skrývá bohatství přesahující světovou ekonomiku

Přes 200 kilometrů široký kus skály je tvořen niklem, železem a dalšími kovy. NASA by se k jeho zkoumání měla dostat již velmi brzy.

V pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem se nachází objekt pojmenovaný 16 Psyche. Jde o asteroid, který neláká pracovníky NASA svou velikostí, ačkoliv nejde o žádný drobek a případná srážka se zemí by měla fatální následky. Asteroid má v průměru 225 kilometrů, ale to, co NASA postavila na piedestál svého zájmu, je jeho složení, které tvoří nikl, železo a další kovy v odhadované hodnotě 10 trilionů dolarů nebo 230 trilionů korun. Jedná se o hodnotu, která je podle časopisu Forbes vyšší než světová ekonomika. Pokud vám ale právě na mysl vytanula představa velkých těžebních lodí, které postupně zpracovávají všechno nerostné bohatství a převážejí ho zpět na Zemi, zadržte, tohle není – alespoň prozatím – zájem NASA.

Jak už patrně tušíte, vesmírní badatelé se o asteroid 16 Psyche zajímají zejména z vědeckého důvodu a chtějí zjistit, co je vlastně zač. Podle převládající teorie je 16 Psyche jádrem protoplanety s poměrně bouřlivou minulostí, při níž došlo ke srážkám, které odštěpily plášť nebo jiné vnější kamenné vrstvy a ponechaly pouze odolnější kovové jádro. „Planetka s největší pravděpodobností přežila několik násilných srážek, které byly běžné v době formování sluneční soustavy,“ uvedla Arizonská státní univerzita, která misi Psyche vede. „Psyche nám tak může být schopna říci, jak vzniklo jádro Země a jádra ostatních terestrických planet,“ dodali pracovníci univerzity.

Jádro planety, nebo něco jiného?

Existuje však možnost, že 16 Psyche vůbec není protoplanetárním jádrem. „Nebo snad asteroid přežil nějaký neobvyklejší proces, který si zatím nedokážeme představit?“ ptají se vědci. S cílem odpovědět na tuto záhadu sluneční soustavy proto pokračuje nedávno rozšířený tým mise Psyche v dokončování testů letového softwaru sondy v rámci příprav na start v říjnu 2023, který však není původním plánovaným termínem. Sonda Psyche se měla na svou cestu k Marsu vydat už v průběhu roku 2022, byl to ale právě zmiňovaný letový software, který plány NASA změnil. Vinou odkladu startu je s největší pravděpodobností pandemie koronaviru, kvůli které nebyl tým dostatečně velký a údajně velmi zjevné chyby si neměl kdo všimnout.

Bez ohledu na to se ale start přibližuje a NASA hýří optimismem. „Jsem přesvědčen, že nyní vše pokračuje podle plánu a jsem nadšen jedinečnými a důležitými vědeckými poznatky, které tato mise přinese,“ řekl ředitel výzkumné laboratoře NASA Laurie Leshin. Sonda Psyche je vybavena přístroji pro měření gravitace asteroidu, obsahu železa, niklu, křemíku a kyslíku a magnetického pole. V kombinaci s dvojicí kamer s vysokým rozlišením pak má sonda poskytnout informace o tom, jak asteroid vznikl a z čeho přesně se skládá.

Zdroj: Metal Tech News

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský