22. října 2022 06:00
Adam Vala

Nová fotka vesmírných Pilířů stvoření bere dech. Podívejte se, jak vypadají čerstvě zrozené hvězdy

Pilíře stvoření (Zdroj: James Webb Space Telescope / NASA)

Teleskop Jamese Webba zachytil Pilíře stvoření ve zcela netušených detailech. Jedno z nefotogeničtějších míst nám známého vesmíru přináší fantastický pohled na nově vzniklé hvězdy.

Pohledy do vesmíru „očima“ teleskopu Jamese Webba nás nepřestávají fascinovat. Už jsme si zvykli, že snímky jsou rázem mnohem ostřejší a mohou zachycovat i vzdálenější objekty, než jaké byl schopný zachytit Hubbleův teleskop. V němém úžasu však budeme asi pokaždé, když NASA přinese další fotografii.

Hvězdotvorná školka v Orlí mlhovině

Stejně jako v případě dnes již legendárních Pilířů stvoření, hvězdotvorné školky v Orlí mlhovině vzdálené asi 6 500 světelných let od Země. První snímek tohoto vesmírného útvaru vznikl již v roce 1995, a ačkoliv už tehdy dokázal Hubbleův teleskop zachytit mnoho detailů, s moderními technologiemi se nemůže rovnat. Nové hvězdy jsou na snímku jasně červenými světelnými body a jejich stáří se odhaduje na pouhých několik set tisíc let.

Červená záře sloupů, nemluvě o zvlněných liniích na některých okrajích, je výsledkem vesmírného proudění, které energetizuje vodík a vytlačuje hmotu z útvaru ven. Na obrázku rovněž není vidět žádná galaxie, je to ale dáno tím, že plyn a prach mezihvězdného prostředí Mléčné dráhy v tak husté oblasti blokuje vzdálenější objekty.

Přesto poskytuje pozorování teleskopem Jamese Webba mnohem komplexnější zobrazení aktivity této „školky“ a vědci doufají, že díky přesnějším údajům o hvězdách, plynu a prachu budou moci revidovat své modely vzniku hvězd. To by mohlo zlepšit chápání jejich raného období a následně i pochopení vzniku celého vesmíru.

Zdroj: Engadget

Adam Vala

Sdílejte článek
Štítky vesmír hvězdy galaxie Vesmírný dalekohled Jamese Webba Hubbleův vesmírný dalekohled pilíře stvoření

Populární filmy na Prima Zoom