12. července 2022 18:00

Prohlédněte si úchvatné nové fotky vesmíru. Snímek tisíců galaxií je jen začátek

Nejvýkonnější vesmírný dalekohled se pochlubil sérií prvních plně barevných a vůbec nejdetailnějších snímků vzdálených objektů ve vesmíru.

První detailní snímek v infračerveném pásmu z nového Webbova vesmírného dalekohledu představila NASA s velkou parádou – na tiskové konferenci ho osobně uvedl americký prezident Joe Biden. Dalekohled na něm zachycuje kupu galaxií SMACS 0723, za níž se nacházejí jedny z nejvzdálenější a tedy i nejstarších objektů ve vesmíru.

Snímek obsahuje velmi malou část jižní oblohy v souhvězdí Létající ryby – jeho úhlová velikost je asi dvě minuty. „Přirovnává se to k zrnku písku na natažené paži,“ přiblížil pro CNN prima NEWS velikost historického záběru astrofyzik Richard Wünsch z Astronomického ústavu UK. Podle něj je na snímku podstatná kupa tisíců galaxií ve středních kosmologických vzdálenostech, kterou představují útvary bílého světla. Světlo k nám z této kupy galaxií letělo asi 4,6 miliardy let, přičemž díky rozpínání se vesmíru je dnes tato kupa od nás asi 5,12 miliardy světelných let daleko.

„Úplně nejzajímavější jsou červené objekty, což jsou galaxie z nejvzdálenějšího vesmíru, které jsou tou kupou galaxií takzvaně čočkované. Kupa galaxií ohýbá světlo a tím zesiluje svit velmi vzdálených galaxií a pomáhá nám je vidět. Jsou to galaxie, které pocházejí z velmi raného vesmíru,“ vysvětlil astrofyzik s tím, že některé z nich se nacházejí i více než 13 miliard světelných let daleko a mohly vzniknout pouhých několik milionů let po velkém třesku.

Další převratné snímky

NASA také zveřejnila další čtyři snímky z Webbova dalekohledu. Jde o snímek obří plynné exoplanety WASP-96 b vzdálené asi 1150 světelných let od Země a dále o planetární mlhovinu NGC 3132 v souhvězdí Plachet. Další snímek zachycuje takzvaný Stephanův kvintet, což je skupina pěti galaxií v souhvězdí Pegase a na posledním snímku je mlhovina Carina, což je velká a jasná emisní mlhovina v souhvězdí Lodního kýlu.

Hlavním úkolem Webbova dalekohledu je zkoumat podmínky vzniku prvních galaxií. Kromě toho vědci očekávají zpřesnění pátrání po obyvatelných exoplanetách – díky mnohem přesnějším datům jsou schopni rozpoznat složení atmosféry sledovaných planet.

ZDROJ: NASA

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom