Úchvatná fotka „hadí galaxie“. Od Země je vzdálená 80 milionů světelných let
Snímek galaxie vzdálené 80 milionů světelných let od Země je součástí iniciativy zmapovat nepříliš vzdálené galaxie prostřednictvím barevných fotografií ve vysokém rozlišení. Takový proces však vůbec není jednoduchý.
Pokud se občas necháváte fascinovat snímky z vesmíru, máme pro vás jednu specialitu. Observatoř ALMA, která byla vybudována v nadmořské výšce 5 000 metrů na poušti Atacama v Chile, pořídila snímky spirální galaxie pojmenované NGC 1087. Na jejím názvu není nic vysloveně fascinujícího, ale samotná fotka naznačuje, nakolik mocnou čarodějkou je příroda a vesmír kolem nás.
The striking image of a snake-like galaxy NGC 1087 that is 80 million light years away from 🌍.
— Cosmopilot (@SpAcE_LoVeR1) June 12, 2022
Image taken by the ALMA observatory Chile pic.twitter.com/Osk7ayr81V
80 milionů světelných let daleko
Galaxie vzdálená více než 80 milionů světelných let se tiše kroutí ve vesmíru a skutečně připomíná spícího hada. Tedy, pokud byste si dokázali představit hada, který světélkuje temně rudou barvou a obepíná velké zářící vejce. Přibližně tak by se dala NGC 1087 popsat, zajímavé jsou nicméně i okolnosti vzniku fotky, kterou zkompletoval speciálně vyčleněný tým, který si vzal za úkol pořídit fotografie ve vysokém rozlišení nepříliš vzdálených galaxií za pomoci teleskopů snímajících prostor na různých vlnových délkách.
Co se týče této konkrétní fotografie, je složena z mnoha snímků a její kompletování je dílem týdnů, nikoliv minut či hodin, které by člověk patrně předpokládal. Díky záběrům různých vlnových délek pak bylo možné určit načervenalý odstín připomínající lávu, který představuje chladná oblaka molekulárního plynu, v nichž vznikají hvězdy. Modře zbarvené oblasti pak označují místa starších a zralejších hvězd, které byly snímány přístrojem Multi-Unit Spectroscopic Explorer na teleskopu ESO Very Large Telescope.
Zdroj: Space.com