Vědci našli zdroj extrémně silného kosmického signálu. Pochází z blízké galaxie
Slyšeli jste o fenoménu FRB? Rychlé rádiové záblesky už dekádu matou vědce a inspirují autory science fiction. Co všechno pro nás mohou znamenat?
Rychlé rádiové záblesky jsou jedním z nejzáhadnějších vesmírných fenoménů, jaké moderní věda zná. Jde o nesmírně silné rádiové vlny, které sice trvají jen milisekundy, ale zato k nám přilétají z nesmírných vzdáleností – zřejmě ze vzdálených galaxií, ale původ těchto záblesků je neznámý. I řada velmi konzervativních astronomů přiznává, že jim tyto signály připadají znepokojivé – skoro to vypadá, jako by některé z nich byly umělé a vypouštěly je neznámé civilizace při pátrání po inteligentním životě ve vesmíru.
Co víme o FRB?
Pro tento jev se používá zkratka FRB, tedy Fast Radio Bursts. Astronomové na začátku letošního roku oznámili zásadní pokrok v jejich zkoumání, od kterého si slibují, že by mohl odhalit o tomto fenoménu víc. Těchto záblesků je málo a jen některé z nich se opakují. Vědci teď našli původ jednoho z opakujících se signálů – a je nečekaně blízko Země. Ve skutečnosti je to dokonce nejbližší FRB, který kdy byl pozorován.
Jde o událost známou mezi astronomy jako FRB 180916 – podle studie zveřejněné v časopise Nature má svůj původ ve spirální galaxii vzdálené „jen“ 500 milionů světelných let od Země. „Je to nejbližší FRB, jaký jsme kdy objevili,“ komentoval výsledek výzkumu jeho vedoucí Benito Marcote. „Překvapilo nás, že jeho původem je úplně jiné prostředí, než všechny předchozí FRB – prostředí, které rozporuje naše předchozí úvahy o tom, co by mohlo tento jev způsobovat,“ dodal.
Záhada kosmických rozměrů
Vědcům se podařilo úplně poprvé vystopovat nějaký opakující se FRB teprve před necelými dvěma roky. Tehdy byla jeho zdrojem masivní neutronová hvězda ve velmi vzdálené trpasličí galaxii. Naopak neopakující se signály pocházejí ze spíše nenápadných galaxií. Ten nový, opakující se signál ale má původ v galaxii, která připomíná spíše signály těch FRB, jež se neopakují. A to je pro astronomy milující řád pořádný zmatek.
„Úplně to rozmazává rozdíl mezi opakujícími se a neopakujícími se signály. Je možné, že FRB vznikají ve velké zoologické zahradě lokací napříč celým vesmírem a jen je potřeba specifických podmínek, abychom je mohli pozorovat,“ zní jedna z nových hypotéz.
Na to, že tento fenomén studuje věda necelých deset let, dokázal už zamotat hlavy slušně velké skupině špičkových vědců. O to víc milují FRB autoři sci-fi a badatelé, kteří se odvažují více popustit uzdu své fantazii. Podle nich by opravdu mohly být tyto signály voláním nebo jakýmisi majáky technicky velmi pokročilých, ale současně extrémně osamělých civilizací na vysokém stupni technologického vývoje. Ty by mohly tímto způsobem komunikovat – nebo dělat něco úplně jiného, z hlediska našeho vědeckého poznání zcela nepochopitelného…
Text: Martin Kolář