12. listopadu 2022 06:00

První Američan ve vesmíru se počůral a mohlo ho to zabít. Podívejte se na zmatek v NASA

Kosmické katastrofy (4) - Vznik vesmírného záchodu

Jak chodí kosmonauti na záchod? Možná vás taková otázka už někdy napadla, kupodivu si ji však v minulosti zapomněli položit zkušení inženýři z NASA.

Ačkoliv se jedná o zcela základní věc, otázku lidské potřeby dříve v NASA příliš neřešili. Důvod je jednoduchý, lety do vesmíru byly původně naplánované na tak krátkou dobu, že nikoho nenapadlo přemýšlet nad tím, jak by si kosmonauti v případě potřeby mohli ulevit. Počítalo se prostě s tím, že to vydrží.

Vůbec první takový případ nastal dne 5. května 1961. Americký astronaut Alan Shepard se připravoval na svůj první let, díky kterému se do historie zapsal jako první Američan a druhý člověk ve vesmíru.

„Lidi, musím čůrat!“

Jeho let byl původně naplánovaný na pouhých 15 minut, ale kvůli několika zdržením kvůli technice a počasí nakonec na palubě vesmírné lodi strávil před odletem několik hodin. To se samozřejmě podepsalo na jeho močovém měchýři. Designéry do té doby absolutně nenapadlo, že by mohl potřebovat na toaletu, avšak pak se z pilotní kabiny ozvala věta, která všechny dostala. „Lidi, musím čůrat,“ postěžoval si tehdy Shepard.

S takovou věcí velení mise nepočítalo, a tak nastalo hrobové ticho. Shepard už z kabiny odejít nemohl, a tak se řešilo, zda by mohl vykonat potřebu do skafandru. Většině se to nezdálo jako dobrý nápad, jelikož uvnitř jeho vesmírného obleku bylo plno citlivých senzorů, které měly monitorovat chování lidského těla. V kombinaci s močí hrozil zkrat a kosmonauta by ohrozil elektrický proud.

Řídící centrum nakonec Shepardovi do skafandru močit povolilo, tým však alespoň vypnul přívod elektřiny do měřicích okruhů. Kromě ponižující zkušenosti však let dopadl dobře. Ostatně to se dozvíte také v dokumentu Kosmické katastrofy na Prima ZOOM. „Kosmonaut díkybohu neutrpěl elektrický šok a americká vesmírná agentura byla ušetřena ponížení z hlášení, že se první americký vesmírný cestovatel zabil elektrickým proudem kvůli vlastní moči,“ poznamenal s nadsázkou Ben Evans ve svém textu pro AmericaSpace.com.

Na základě této zkušenosti pak v NASA vyvinuli přístroj na odběr moči. Ten připomínal kondom a byl umístěný pod skafandrem. Nyní už mají naštěstí kosmonauti k dispozici kvalitní vesmírné toalety.

Zdroj: America Space

Šarlota Chmelařová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom