16. ledna 2023 10:17

Tohle není sci-fi: Nová chytrá puška vystřelí, jen pokud zaručeně zasáhne cíl

Pušky se systémem SMASH vystřelí jen ve chvíli, kdy je jisté, že trefí cíl. Skutečně se nejedná o sci-fi, objednávku už potvrdila americká armáda.

Není to sci-fi, ale realita, na níž pracuje izraelská firma Smart Shooter se švýcarsko-německým výrobcem palných zbraní SIG Sauer. A prvním objednavatelem „chytrých pušek“ podle serveru Military.com nebude není jiný než armáda USA.

Bezchybnou střelbu má garantovat systém SMASH, který má zlepšit přesnost zásahu stacionárních i pohyblivých cílů jak za dne, tak v noci. Podle Devina Schweisse z firmy Smart Shooter jejich SMASH „umožní objevit, zaměřit a zasáhnout cíl“ za použití speciálního optického a mechanického zařízení, které zbrani umožní vystřelit jen v případě „zaručeného zásahu“.

Jinými slovy, voják může mačkat spoušť takové zbraně, jak chce, ale pokud nemá jistotu zásahu, zbraň nevystřelí. To může podstatně omezit spotřebu munice a snížit riziko náhodných výstřelů nebo chaotické palby.

Úspěšné testy

Výsledky testů, které proběhly v lednu 2020, dlouhodobě vyhodnocovala armáda Spojených států amerických, která v říjnu 2022 zadala oficiální objednávku na model SMASH 2000L. Zároveň jsou vyhodnocovány další systémy v nabídce Smart Shooter, které mají pomoci v boji proti vzdušným a pozemním nepřátelům.

Prezident Smart Shooter, Michal Mor na konto nové objednávky prohlásil: „Jsme poctěni, že americká armáda pokračuje v oceňování našich kontrolních střeleckých systémů a znovu si vybírá technologii SMASH pro své vojáky. Ať už je využitá na pušce, případně ovládaná dálkově, technologie SMASH zajišťuje precizní likvidaci cíle s garancí, že přesnost nebude ovlivněna faktory, jako je únava, stres nebo pohyb cíle.“

Zdroj: Joint Forces

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom