28. listopadu 2022 06:00

Britové zničí nepřítele Dračím ohněm. Nová zbraň má za sebou vynikající testy

Nový laser DragonFire (Zdroj: DSTL)

Velká Británie se může pyšnit zbraní jako ze sci-fi filmů. Co její nové zařízení dokáže a proč by se ho nepřátelé měli bát?

Britské ministerstvo obrany úspěšně otestovalo nový příspěvek do svého arzenálu, systém LDEW (Long-Range Laser Directed Energy Weapon). Jedná se o laserovou zbraň dalekého dosahu o výkonu 50 kW, která může efektivně zaměřit a zničit různé cíle.

Zbraň, která stála 100 milionů liber (zhruba 2 681 000 000 korun), nese název DragonFire (Dračí oheň) a má za sebou dva důležité testy. První pilotní test se uskutečnil v červenci 2022 a demonstroval, že DragonFire dokáže efektivně zaměřit a zasáhnout cíl ve vzduchu i na moři. Druhý test se uskutečnil 17. října téhož roku na cvičišti Porton Down, kde úspěšně zasahoval cíle v různých vzdálenostech.

Paprsek DragonFire prokázal velkou přesnost a ovladatelnost svého zaměřování, další testy pak prověří palbu na reálné cíle a následovat budou kroky, které povedou k uzpůsobení technologie k praktickému vojenskému využití.

Test byl plně v režii vývojářů DSTL (Defence Science and Technology Laboratory), zbraň má přitom na starosti DragonFire Consortium. To je tvořeno firmou MBDA Missile Systems, která zodpovídá za celý projekt, společností Leonardo, jež má na starost systém zaměřování laserového paprsku, a společností QinetiQ. Ta vyvíjí samotný zdroj pro pevnolátkový laser.

Velká Británie se tak může již brzy těšit na svou první laserovou zbraň a tamní vláda má o podobné vysokoenergetické zbraně nemalý zájem. Není se čemu divit, neboť zbraň, která dokáže zaměřit a zničit cíl doslova rychlostí světla a nepotřebuje ani munici, může značně zjednodušit průběh vojenských operací.

Zdroj: New Atlas

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom