24. listopadu 2022 12:25

Nová ruská stíhačka Šachmat má jediný problém. A nutně se ho potřebuje zbavit

Nový ruský stroj páté generace se jmenuje Su-75 Šachmat a americkému víceúčelovému letounu F-35 má konkurovat nejen na obloze, ale také u zákazníků.

Rusko představilo letoun Šachmat z produkce konstrukční kanceláře Suchoj na letecké přehlídce MAKS-21, která se uskutečnila v červenci 2021 na letišti Žukovskij nedaleko Moskvy. Nechyběl u toho tehdy ani ruský prezident Vladimir Putin.

Oproti Lockheed Martin F-35 Lightning II má ale nový ruský taktický bojový letoun 5. generace jednu podstatnou nevýhodu – zatím nelétá. Podle Justina Bronka, vědeckého pracovníka významného obranného a bezpečnostního think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), totiž Rusko představilo nejspíš jen maketu stroje v měřítku 1:1. Asi si dovedete představit, jak na to reagovala řada lidí...

Stíhací letoun se vyznačuje neobvykle špičatým nosem a nasáváním motoru umístěným pod kokpitem. Šachmat má vnitřní zbraňový kontejner navržený tak, aby byl zachován jeho protiradarový tvar. Může nést infračervené nebo radarem naváděné střely vzduch-vzduch a vzduch-země, protilodní rakety a naváděné i neřízené pumy a neřízené rakety o celkové hmotnosti 7400 kg.

Přestože Rusko deklaruje, že je stroj vybaven kanonem, není jisté, zda je umístěn vně nebo uvniř letadla.

Rychlý protivník

Su-75 Šachmat je navržen pro start a přistání na krátkých drahách, což je funkce, která se hodí k provozu na letadlových lodí a na ranvejích poškozených nepřátelskými akcemi. Bojový dosah, tedy vzdálenost, na kterou může Šachmat plně naložený raketami a bombami doletět, bojovat a poté se vrátit na základnu, je 1 500 km.

Podle serveru Popular Mechanics Suchoj uvádí, že má mít letoun maximální rychlost 2 205 km/h, přičemž nadzvukovou rychlostí může letět po celou dobu letu. Jde o reakci na nedávné zjištění, že může americký F-35 (aniž by se poškodil) překročit rychlost zvuku jen na 50 sekund. Šachmat také údajně zvládne přetížení 8 G.

Jednou z hlavních předností nového stroje má být jeho cena 25–30 milionů dolarů. F-35 se totiž dnes prodává za 78 milionů dolarů, i když jeho cena bude postupně s dodávkami dalších strojů do Evropy klesat.

Su-75 Šachmat má poprvé vzlétnout v roce 2023, přičemž dodávky bojeschopných letadel by měly být reálně zahájeny v letech 2026–27. Je ale otázkou, do jaké míry jsou tato provolání Ruska pravdivá.

Zdroj: Popular Mechanics

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom