11. listopadu 2022 06:00
Adam Vala

Nová palebná věž sestřelí stíhačky jako kachny. Bude mít i nezastavitelnou raketu

Systém RAPIDFire umí automaticky vyhledávat a ničit nejrůznější cíle. Poradí si s drony, raketami i stíhačkami.

Společnosti Nexter a Thales představily na výstavě námořní obrany Euronaval 2022 v Paříži nejnovější verzi autonomní palebné věže RAPIDFire, která má čelit stále nebezpečnějším hrozbám ze země i ze vzduchu. Jde o odpověď na vedení asymetrické války, v níž se často střetávají miliardové prostředky, jako jsou například válečné lodě, s levnými, ale smrtícími hrozbami v podobě bezpilotních letounů, malých vodních plavidel nebo plovoucích min.

To samozřejmě není jediná hrozba. Dále musí plavidla počítat s útoky nadzvukových střel či stíhacích bombarderů, což vyvíjí obrovský tlak na obranné systémy a přirozeně i prostor pro vývoj revolučních novinek. Věž RAPIDFire se řadí mezi ně, když dokáže autonomně podobné hrozby vyhledávat, získávat o nich informace, následně je zaměřovat a samozřejmě také ničit.

Dosah až 4 000 metrů

Pro rychlé zásahy má v pohotovostním zásobníku 140 nábojů, což stačí přibližně na 30 zásahů při zachování očekávané úspěšnosti zásahů. RAPIDFire je postaven na 40mm kanónovém kompletu a munici spolu se zaměřovacím systémem od společnosti CTA International, který je umístně v malé pancéřové věži. Dokáže pracovat i s teleskopickou municí CTAI a je nakonfigurován pro budoucí protiletadlovou střelu A3B, která se nemůže zaseknout a po výstřelu ji nejde setřást, ani nechat vybuchnout pomocí umělých vlivů.

Dálkově ovládaná věž je navíc vybavena vysoce přesným optoelektronickým systémem řízení palby od společnosti Thales s multispektrálním zaměřovačem a laserovým dálkoměrem s vysokou rychlostí. Umí navíc zvolit vhodnou munici pro boj s více hrozbami najednou a měla by si být schopná poradit jak s bezpilotními letouny stejně jako se salvou raket. Dokáže také čelit stíhacím letounům či bombardérům, útočným vrtulníkům a dalším cílům na vzdálenost až 4 000 metrů, čímž by mělo docházet i k minimálním škodám na plavidle, které RAPIDFire brání.

Nasazení systému pro testování a zisk patřičných oprávnění pro ostrý provoz proběhne v roce 2023, když bude RAPIDFire namontován na palubu tankeru Jacques Chevallier. Pro pozemní použití lze systém upravit na podvozek nákladního automobilu Caesar Mk. II a další podobné platformy, což jen zvyšuje univerzálnost a další možnosti použití.

Zdroj: Nexter, New Atlas

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom