4. října 2022 06:00

Nejsilnější laserová zbraň světa trhá rekordy efektivity. Američané ji mohou použít naprosto všude

Přehlídka laserových vojenských systémů (Zdroj: Lockheed Martin)

Vývoj zbraní jde stále dopředu a laserové zbraně se stávají vítanou součástí vojenského arzenálu. Americká armáda se může těšit z nového prototypu.

Společnost Lockheed Martin dodává vojenskou technologii už od dvacátých let minulého století. Tentokrát se však firmě podařilo dodat americké armádě svou dosud nejmocnější laserovou zbraň, která je navržená pro univerzální užití.

Laserová novinka má sílu rekordních 300 kW a je pětkrát silnější než taktický laser HELIOS, který americké námořnictvo obdrželo v srpnu. Nový laser je nejen silnější a efektivnější, ale zároveň i lehčí. Prozatím výrobek čekají terénní testy, které proběhnou ve druhé polovině tohoto roku.

Ve složitosti je krása

Vývoj laserových zbraní tak urazil od roku 2020 pořádný kus cesty. Co tehdy začalo jako slibný koncept se nyní vyvinulo do podoby žádaných a praktických zbraní. Výroba takového arzenálu přitom není jednoduchým a přímým procesem, neboť výsledný produkt může být poměrně rychle zavržen, když ztratí užitnost.

Zároveň se skládá z několika složitých subsystémů. Mezi ně patří zdroje energie, generátor laseru, zaměřovací systémy a další zařízení, která musí být kompatibilní a dohromady tvoří zařízení použitelné na zemi, na vodě, ve vzduchu či ve vesmíru.

Zdroj: New Atlas

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom