Laserové zbraně na bitevních vrtulnících AH-64 Apache? Realita!
Laserové zbraně na bitevních vrtulnících AH-64 Apache? Realita!
V letošním roce americké velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) otestuje na bitevním vrtulníku AH-64 Apache laserovou zbraň. SOCOM, resp. celý Pentagon, doufá, že laserové zbraně výrazně sníží náklady na vedení bojových operací a poskytnou vojákům unikátní nové schopnosti.
Pentagon investuje značné prostředky do vývoje a testování laserových zbraní. Hlavním důvodem je cena. Jeden výstřel laseru stojí desítky dolarů, naopak řízená raketa desítky nebo stovky tisíc dolarů. I cena munice ráže 30 mm se pohybuje kolem 300 až 500 dolarů za kus, ale u specializovaných verzí (průbojných) i přes 1000 dolarů za kus.
Pentagon připravuje instalaci laserů na vojenské lodě, do prostředků protivzdušné obrany, na bojová letadla a nyní i na vrtulníky.
“Věřím, že je zde určitě mezera v trhu pro použití zbraní s přímým přenosem energie (na vrtulnících – pozn. red.),” řekl na konferenci SOFIC 2016 plukovník John Vannoy, z “vrtulníkové” kanceláře SOCOM. “Na co nyní zaměřujeme svou pozornost, je: ´Jsme schopni to realizovat?´ Nejsme zatím v bodě, kdybychom z toho mohli udělat obchodní záležitost.”
Vojenští inženýři tedy čistě pro technickou demonstraci letos v létě upraví jeden vrtulník AH-64 Apache jako nosič laserového děla. Kdy AH-64 Apache dostanou lasery do výzbroje, není zatím rozhodnuto. Vannoy také zmínil možnost instalce laseru na dopravní vrtulníky UH-60 Black Hawk.
SOCOM a americká armáda, resp. kancelář AAH (Apache Attack Helicopters), budou spolupracovat s firmou Raytheon na vývoji vhodného laserového modulu pro vrtulníky Apache. Raytheon není jen známým výrobcem řízených střel, ale právě také laserových zbraní. Laser LaWS (Laser Weapon System) od firmy Raytheon na lodi USS Ponce je vůbec prvním operačně nasazeným laserem.
“Opravdu chceme porozumět prostředí na křídle, jak kvalitní můžeme vytvořit paprsek a jaká je schopnost paprsku udržet se na cíli,” vysvětlil podstatu zkoušek Vannoy. Problémem může být například prach nebo vibrace na křídlech AH-64 Apache.
Program je zatím v počátcích, takže jakékoliv bližší technické podrobnosti nejsou známy. V případě AH-64 Apache bude ale laser pravděpodobně umístěn do samostatného střeleckého kontejneru. Jaké jsou technické možnosti?
Například General Atomics vyvíjí laserový střelecký kontejner TLWM (Tactical Laser Weapon Module) o výkonu 50, 75, 150 a 300 kW.